Gündem

Yeni mühimmat SARB-83 bir ilke imza attı! Bakan açıkladı

Ülkemizde savunma sanayi sektöründen sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. 19 Haziran günü gerçekleştirilen orta menzilli yerli gemisavar füze motoru testinin ardından bu kez SARB-83 ilklere imza atarak test edildi.

SARB-83 beton delici mühimmat ile bir ilke imza atıldı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada, Türkiye’de ilk kez ardışık delici teknolojisine sahip canlı mühimmat test edildiğini duyurdu. Varan, HABRAS altyapısı sayesinde gizli mühimmat projelerinin düşük maliyetlerle kısa sürede test edilebilmesinin mümkün hale geldiğini belirtti.

1,8 metrelik betonu delerek içerisindekileri imha edebilecek yetenekte bir uçak mühimmatı olan SARB-83, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirildi. Ön delici harp başlığı sayesinde termobarik patlayıcılarla kullanılabilecek yeni nesil mühimmatlardan birisi olan SARB-83, MK-83 Genel Maksat Bombası (GMB) ile benzer özellikler taşıyor.

Uçak hangarları, mühimmat depoları, sığınaklar ve yer altı petrokimya depoları SARB-83’ün vurabileceği hedefler arasında yer alıyor. Yer üstünde ise baraj, köprü, uçak pisti, radar anteni ve endüstriyel tesis gibi hedefler bu bomba ile etkisiz hale getirilebiliyor.

shiftdelete