Bilim

Yeni keşfedilen Kuyrukluyıldız Dünya’ya Yaklaşıyor, Yakında Çıplak Gözle Görülebilir

Kuyrukluyıldızın görünümü birkaç hafta içinde “gerçekten ama gerçekten nefes kesici” olabilir.

Uzmanlar yeni keşfedilen bir kuyrukluyıldızın Dünya’ya yaklaştığını ve parlaklığının arttığını söylüyor.

Kuyrukluyıldızı takip eden bilim insanlarına göre, görünümü birkaç hafta içinde “gerçekten ama gerçekten nefes kesici” bir hal alabilir.

Atlas Kuyrukluyıldızı olarak bilinen cisim yakın zamanda yıldızlar arasında hareket ederken seçilecek kadar parlak olabilir.

2019’un sonlarına doğru keşfedilen Atlas, İç Güneş Sistemi’ne doğru geldikçe daha da hızlı parlaklaşıyor.

Atlas, Mayıs’ta Dünya’ya en yakın konuma geldiğinde, yeşilimsi renginin de çıplak gözle görülme ihtimali var.

Nottingham Trent Üniversitesi’nden Daniel Brown, Times’a yaptığı açıklamada Atlas için şöyle konuştu:

“Kesinlikle umut verici bir kuyrukluyıldız.
Nisan sonunda gerçekten ama gerçekten nefes kesici görünüme kavuşabileceği bir seviyeye doğru ilerliyor.”

Atlas’a dair birçok şey hala bilinmezliğini korurken, gökbilimciler Dünya’ya en yakın konumdayken ne kadar parlak olacağından emin olamıyor.

Parlaklığı ilk hesaplamaların öngördüğü seviyeyi geçti bile. Şubat’tan Mart’a kadar olan sürede 4 bin kat daha parlak hale geldi.

Gezegenimize yaklaştığında, çıplak gözle görülecek kadar parlak olsa bile, kuyrukluyıldızların çoğu gibi görüntüsü yine de bulanık olabilir.

Bu tür cisimlere bakarken, gökbilimciler “açılı bakış” denilen bir tekniği kullanmayı öneriyor. Bu yöntemde, cisim üzerindeki konsantrasyonu koruyarak, görmek istenilen cismin biraz yanına doğru bakıldığında, gözün yapısı nedeniyle daha kolay bir görüntü yakalanıyor.

Atlas, Mayıs’tan sonra Güneş Sistemi’nin merkezine doğru olan yolculuğunu sürdürerek Güneş’e daha da yaklaşacak. Bu da görülmesini zorlaştıracak.

Kuyrukluyıldızın Haziran’da tekrar dönmesi ve belki de yeniden görünür olması bekleniyor. Sonrasındaysa mahallemizi terk ederek görüş alanından bir kere daha uzaklaşacak.

independent