Dizi

Yeni Dizi Hekimoğlu vs House md.

Dün akşam hekimoğlu dizisi yayın hayatına başladı. Bildiğimiz gibi House md. dizisinin ülkemizde ki uyarlaması. Peki bu uyarlama nasıl oldu gelin hep beraber bakalım.

House md

2004 yapımı bir amerikan medikal dizisi olan House md. insanı düşündücü etkisi ile çarpıcı bir yapımdır. House bacağında oluşan bir emboli sonucu adele ölümü gerçeklemiş ve sonucunda topal kalmış ve sonucunda hastalarıyla hiç görüşmeden onlara teşhis koyarak tedavi etmeye başlamıştır.House aynı zamanda vicodin(bir çeşit ağrı kesici) bağımlısıdır ve bununla ilgili ciddi sıkıntılar yaşar dizi boyunca. Dizi bize dramı ve komediyi o kadar alttan verir ki. Her bakımdan zamanın ve günümüzün en başarılı işlerinden birisidir. İşte tamda bu yüzden House yi anlatmak zordur ve çok ince işlenmesi gereken bir karakterdir. Dizi sherlock holmesdan esinlenerek oluşturulmuştur. İki seride de ana karakterleri dizginleyen bir duygusal kalp adamı yakın arkadaş vardır. Watson ve Wilson… Sherlock Holmes cinayet bulmacalarını çözerken House hastalıkları ve hastaları bulmaca gibi çözer.

Hekimoğlu

Dizi dün akşam yayınlanmaya başladı. Peki izleyiciyi özellikle de house md izleyicilerini tatmin edebildi mi?

Karakterler, karakterlerin hikayeleri birebir bize uyarlanmış. Orjinal seride olduğu gibi Ateş Hekimoğlu karakterinin burada da ağrı kesici ile bir sıkıntısı olduğunu ufakta olsa seyirciye yansıttılar. Özellikle Timuçin Esen bu rol için muazzam bir oyuncu seçimi. Hastane, dekor o kadar house md. ki insan izlerken yadırgamıyor.

İki dizide de olaylar aynı şekilde başlıyor bir öğretmenin rahatsızlanmasıyla. House md. Dizisinde olaylar çok daha hızlı geçiyor ama gelin görün ki bizim uyarlamamızda şişirilmiş laflar uzatılmış acıtasyonları bolca görübiliyoruz. Aslında o kadarda dram olmayan dizimize usul usul dramlar serpilmiş.

Havalı girişler, biraz daha abartılmış abartılmış konuşmalar serpiştirilmiş. Genel olarak bakıldığında bir Türk dizisine göre başarılı diyebiliriz bunu reytinglerdende görebiliyoruz zaten. Ama iş orijinal seri ile karşılaştırmaya gelince…

Bizde ki asistanlar biraz daha havalı, kendilerini beğenmiş ve hastanede mekanın sahibi gibi dolaşıyorlar. Orjinal seriyi izleyenler için biraz rahatsız edici olabiliyor

Timurçin Esen güzel bir House olmuş tavrıyla gerçekten benziyor ve yaşatıyor karakterini.Özellikle Müslüm filmindeki rolüne olan Müslüm baba göndermesi bayağı iyiydi.

Olaylar, yalanlar, vaka, karakterler hemen hemen her şeyiyle orjinaliyle aynı, birazcık Türkleştirilmiş hali. Buda aslında orjinaline ne kadar bağlı kalacaklarını gösteriyor olabilir.

House tam bir baş belası bir bağımlı ve aynı zamanda ateist bir karakter seride altı sıkça çizilen bir konu. Sadece bu konuyla ilgili çekilmiş bölümler var. Türkiye de House vs. God bölümü çekilebilecek mi? House’nin bağımlılık problemleri yansıtılabilecek mi? Bunların hepsini ilerleyen bölümlerde göreceğiz dizi aynı hızıyla giderse çok uzun sürmez.

Bakalım haftaya neler olacak.Dizinin ikinci bölüm fragmanı yayınlandı. Aşağıdan izleyebilirsiniz.Heyecan içinde bekliyoruz. Umarız Houseun hakettiği bölümler izleriz.

Categories: Dizi, Gündem

Tagged as: , , , , , ,