Teknoloji

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Çözümü

Windows 10 siyah ekran sorunu maalesef oldukça popüler bir sorundur. Çoğunlukla masaüstü pc kullananlar bu sorunla yoğun şekilde karşılaşabilir. Windows 10 siyah ekran sorunu çözümü için ise birkaç farklı yöntem mevcut. Sizin için açıkladık.

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Çözümü Nedir?

Bu sorun sadece win 10 için geçerli değil. Ancak windows 10 kullanıcıları çoğunlukta olduğu için olsa gerek daha sık rastlanıyor. Windows 10 siyah ekran sorunu çözümü adına birkaç seçenek mevcut. Sürücülerin güncellik durumu, windows 10’un kendisi veya bağlantılarınız ile alakalı olabilen siyah ekran sorunu çözümü yazımızda size uygun seçenek ile çözüme kavuşacaksınız.

Siyah Ekran Sorununun Sebepleri:

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Çözümü

Windows 10’a sahip bilgisayarınızı açtığınızda karşınıza siyah ekran çıkıp kalıyor olabilir. Bunun birkaç sebebi olabilir. Donanımınızdaki bir bileşen hasar görmüş olabilir. Eğer sorun buysa yapacak birşey yoktur ve bilgisayarınız laptop veya tablet türü ise yetkili servis bakmalıdır.

Windows 10 siyah ekran sorunu çözümü konusunda en sık rastlanan sebeplerden monitör veya harici grafik kart ünitesinin bağlantı sorunu söylenebilir. Harici kablolarınızdan birinde temassızlık olabilir. Kablo yanlış takılmış olabilir.

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Çözümü Adımları

Ekran Yansıtma İçin Çözüm:

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Çözümü

Diyelim ki başka bir ekrana yansıtma yapıyorsunuz. Kullandığınız bilgisayar veya windows 10 tabletiniz siyah ekran sorunu çıkardıysa Yansıttığınız ekranı bilgisayarınız algılamıyor olabilir. Windows 10 işletim sistemli tabletiniz varsa “sesi arttırma ve azaltma” tuşları aynı anda 3 defa basılmalı. Bu ekran uyandırma ve tekrar yansıtma ekranını algılama için yapılır.

Bu sorun bilgisayarda yaşanıyorsa Windows tuşu + P tuşlayın. Çıkan yansıtma ekranı seçenekleri ile ekran uyanacaktır. Yön tuşları ile seçiminizi yapıp Enter tuşu ile seçim yapın.

Harici Bağlantı Nedenine Çözüm:

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Çözümü

Eğer kullandığınız bilgisayar dahili bağlantı kablosu ile bağlanmış monitörde siyah ekran sorunu çıkarıyorsa, harici bağlantı kablolarınızın aktarımını kontrol etmelisiniz. Kablonuzun doğru giriş çıkış noktalarına bağlandığından emin olun. Bazı bilgisayarlarda 2 veya daha fazla video çıkışı olması mümkün. Bu tarz bilgisayarlarda daha çok sıkıntı yaşanır. Mouseu hareket ettirince veya klavyeden bir tuşa basınca bilgisayarınız uyanıyorsa sorun bağlantı kablolarındadır. Bağlantılarınızı düzeltin.

Eğer Monitör ve bilgisayar kasası bağlantısı düzgünse, parlaklık ayarlarınıza bakın parlaklığınız düşük olabilir. Kullandığınız grafik karı harici ise bu bağlantı kabloları da sıkıntılı olabilir onları da kontrol edin. Mümkünse başka bilgisayarlar ile monitör, harici grafik kartı ve kasa arası bağlantıları sırasıyla değiştirerek kontrol edin. Bağlantılarla çözüm bulamazsanız donanımsal bir sıkıntı olabilir yetkili servis kapısı çalınmalı.

Güncelleme Ve Donanım Sebeplerine Çözüm:

Siyah ekran sorunu için yapılacak bir diğer adım ise donanım kontrolüdür. Bilgisayarınıza bağlantısı olan her şeyi tek tek deneme yanılma yaparak çıkarıp takın. Eğer bir donanım bağlı değilken bilgisayar düzgün şekilde çalışırsa sorunu buldunuz demektir.

Sürücülerin güncellemeleri de bazen siyah ekran sorununa yol açar bunun için güncellemeleri geri almanız gerekir. Tabi bazen de güncellemesi yapılmamış sürücüler sıkıntı yaratabilir bu durumda da onları tespit etmeli ve güncellemelisiniz.

Evet siyah ekran sorunu için çözüm adımları bu şekilde. Bunlar bizlerin kontrol edip çözüme ulaşabileceği adımlardı. Eğer bu adımlar işinize yaramadıysa kesinlikle yetkili servis yolu tutulmalı.