Sağlık

Vücudunuzun Folik Asit Eksikliğini Gösteren 7 İşaret

Vücudunuzun Folik Asit Eksikliğini

Folik asit vücuttaki fonksiyonların devamlılığı için son derece önemlidir, vücuda oksijen sağlayan sağlıklı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

ABD ilaç dairesine göre yetişkinler günde 400 mikrogram folik asit almalıdır. Bu madde aynı zamanda folat veya B9 vitamini olarak da adlandırılır ve insan vücudu için son derece hayati bir öneme sahiptir. Vücudun DNA üretmesine ve tamir etmesine yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin üretimin de önemli bir rol oynar. Eğer vücudunuzda folik asit eksikliği olursa yorgunluk, halsizlik ve soluk bir ten rengi meydana gelebilir ve hatta anemi ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda iç organlarınız yeteri kadar oksijen alamaz.

Folik asit, DNA ve diğer genetik materyallerin sentezlemesi, onarımı ve hücrelerin bölünmesi için de oldukça önemlidir. Özellikle hamileliklerde folik asit eksikliği spina bifida ve anensefali gibi nöral tüp düzensizliklerine yol açabilir. Folik asiti gün içerisinde tükettiğiniz besinlerden alabileceğiniz gibi aynı zamanda hekiminizin önerdiği ölçüde ilaç olarak da kullanabilirsiniz. Folik asitin yeterli düzeyde olması birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. İşte folik asit eksikliğinde ortaya çıkabilecek belirtiler.

Folik asit nedir?

Folik asit, vücutta birçok önemli işlevi olan ve folat olarak da bilinen suda çözünür bir vitamindir. Birçok gıdada doğal olarak, takviyeli gıdalarda ise sentetik olarak üretilen formları bulunur. Hücre üretiminde önemli fonksiyonlara sahip olduğundan yeterli alımı özellikle hamilelik, bebeklik ve ergenlik gibi hızlı büyüme dönemlerinde son derece önemlidir.

Folik asit ne işe yarar?

Folik asit vücutta çok farklı görevlere sahiptir. Vücudun yeni hücreler üretmesinde ve üretilen hücrelerin korumasında yardımcı olur. Diğer bir fonksiyonu ise kansere neden olabilecek DNA değişikliklerini önlemektir. Kemik iliğinde kırmızı ve beyaz kan hücresi yapımı, karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi ve DNA ile RNA üretimi için gereklidir.

Özellikle kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli bir rol oynar. Folik asit eksikliği hem yetişkinlerde hem de çocuklarda megaloblastik anemi olarak bilinen bir kansızlık türünün nedenidir. Folik asit eksikliğinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

1. Bilişsel problemler

Folik asit merkezi sinir sistemi için son derece önemlidir. Eğer vücudunuzda bu vitaminin eksikliği varsa, depresyon, konsantrasyon problemleri yaşamanız ve unutkan ve huzursuz hissetmeniz mümkündür. Doğru şekilde tedavi edilmemesi durumunda, yetersiz folat alımı bunama veya Alzheimer Hastalığı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması riskini ciddi oranda artırır.

2. Vücudun genelindeki ağrılar

Folat eksikliğinin yol açtığı ciddi anemi durumunda, beyniniz normalde olması gerekenden daha az oksijen alır. Buna tepki olarak beyin arterleri şişmeye başlar ve bu da baş ağrısı olarak geri döner. Ayrıca, oksijen yetersizliği yaşayan tek organınız beyniniz değildir, başta göğsünüz ve bacaklarınız olmak üzere demir eksikliği çeken vücudunuzun başka bölgelerinde de ağrılar ortaya çıkar.

3. Soluk ten rengi

Kırmızı kan hücreleri içeren hemoglobin, oksijeni akciğerlerinizden diğer organlarınıza taşımakla görevlidir. Vücudunuzda folat eksikliği olduğunda yeteri kadar kırmızı kan hücreniz (dolayısıyla hemoglobin) olmaz ve iç organlarınıza yeteri kadar oksijen taşınmaz. Bu durumda kas zayıflığı, yorgunluk, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve soluk ten rengi ortaya çıkar.

4. Nefes darlığı

Normalde herhangi bir sıkıntı yaşamadan yaptığınız işleri yaparken nefesinizin kesildiğini hissediyorsanız, bu oksijen seviyelerinizin düşük olduğunun işaretidir, çünkü vücudunuzda kırmızı kan hücresi eksikliği vardır. Bu semptom ile birlikte ayrıca kalp hızında bir artış ve baş dönmesi, hatta bayılma bile yaşayabilirsiniz.

5. Sindirim problemleri

Vücudunuzun folik asit yetersizliği yaşadığının ilk işareti yemeklerden sonra yaşadığınız mide bulantısı, mide ağrısı ve ishal olabilir. Bunun yanında daha ciddi vakalarda aşırı kilo kaybına yol açan anoreksiya görülebilir.

6. Ağız yaraları ve dilde şişme

Bu semptomlar genellikle, folat yetersizliğinin aşırı olduğu durumlarda ortaya çıkar, dolayısıyla bu semptomları asla ihmal etmemelisiniz. Diliniz şiş, kırmızı ve parlak bir görünüm alabilir, genellikle ilk olarak uç ve yan kısımlarda başlar. Kırmızı kan hücrelerinin azalmasına bağlı olarak şişme ile beraber ağrı da yaşayabilirsiniz ya da dil ve ağız iltihabı da görülebilir.

7. Tat alma duyusunda azalma

Bazı çalışmalara göre, ağız yaralarının yanında, folik asit yetersizliği tat alma duyusunun da zarar görmesine yol açabilir. Bunun sebebi, mevcut dil rahatsızlıklarından dolayı dilinizdeki tat alma reseptörlerinin merkezi sinir sistemi aracılığıyla beyninize sinyal gönderememesidir.

Özetleyecek olursak: Folik asit eksikliği belirtileri şunları içerebilir:

Yorgunluk
Halsizlik
Uyuşukluk
Sinirlilik
İshal
Büyümede yavaşlama
Kaslarda güçsüzlük
Batma, karıncalanma veya yanma hissi gibi nörolojik belirtiler
Depresyon, zihinsel karışıklık, hafıza problemleri, yargılama ve anlama problemleri gibi psikolojik sorunlar
Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, kilo kaybı ve ishal gibi mide-bağırsak belirtileri

Baş ağrısı
Baş dönmesi
Nefes darlığı
Soluk ten rengi

Folat eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıktığında solukluk, nefes darlığı, baş dönmesi gibi anemi belirtileri gelişir. Folat eksikliğinde daha az yaygın görülen belirti ve bulgular ise şunlardır:

Hızlı kalp atışı (taşikardi)
Hızlı nefes alıp verme (takipne)
Ciltte kızarıklık ve pullanma şeklinde görüşen iltihap
Dinlemekle duyulan kalp üfürümü
Yutma sırasında ağrı
Dilde pürüzsüzleşme ve hassasiyet

Ağızda ülser şeklinde kanamalı yaralar
Ağız köşelerinde çatlaklar

Kaynak biacayip.com

Vücudunuzun Folik Asit Eksikliğini

Categories: Sağlık

Tagged as: , , , ,