Gündem

Van Depremi Sonrasında Peş Peşe Uyarılar!

Van Depremi Sonrasında Peş Peşe Uyarılar

Van’da meydana gelen son depremler sonrasında Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör’den son dakika uyarıları geldi. Bölgede yaşanan depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınında bazı açıklamalarda bulunan Güngör, ‘ İnsanlar ‘Eyvah bu deprem bizim diğer depremi tetikler mi’ diye düşünmesin’ dedi. Van’daki depremin o bölgede beklendiğini Kuzey Anadolu Fayı’nın ya da Anadolu Fayı’nın devamı niteliğinde olmayıp, bağımsız bir deprem olabileceği ifadesinde bulunan Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, bölgedeki yapı stoğunun durumuna değindi. İşte, Yıldırım Güngör’ün Van depremi hakkında o açıklamaları

Van Depremi Sonrasında Peş Peşe Uyarılar

Van’da meydana gelen son dakika deprem hadisesinin ardından uzmanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İran’da meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde yıkıma neden olan 5.9’luk depremin ardından açıklama yaptı. ‘Deprem o bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil.’ diyen Güngör, ‘Çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye’deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil.’ ifadelerini kullandı. Güngör, ‘Bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir’ diyerek uyarıda bulundu. Kızılay Başkanı Kerem Kınık da “Depremler çığ ve heyelanı da tetikleyebilir. Özellikle Van Başkale bölgesinde çığ tehlikesi olabilecek bölgelerde vatandaşlar dikkatli olmalılar.” dedi.

Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İran’ın Hoy kentinde meydana gelen depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına bağlandı.

Güngör’ün açıklamaları şöyle:

“BÖLGEDE BİR DEPREM”

Baktığımızda aslında deprem çok büyük bir deprem değil. O bölgede beklenen bir deprem aslında. Kuzey Anadolu Fay’ının ya da Doğu Anadolu Fay’ının bir devamı değil, bağımsız bir deprem olabilir.

Sorun şu; 5.7’de 70-80 km uzakta Van’da insanlar hayatını kaybetti. Bunun aynısını Elazığ’da da görmüştük. Oradaki yapı stoğu köylerde yıkıma neden olmuştu. Oradaki şansımız şuydu; kış olduğu için evde kimse yaşamıyordu, herkes büyük kentlere göçmüştü, ancak yazın geliyorlar. Ama maalesef burada öyle bir şey yok. bu nedenle de maalesef 8 kişi hayatını kaybetti.

ÇIĞ UYARISI

Ben bir uyarıda bulunmak istiyorum. Şu anda orada tipi devam ediyor. Kurtarma ekiplerinin çığa dikkat etmelerini istiyorum. Çünkü bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, dikkatli dikkatli hareket etmek gerekiyor. Birilerini kurtarmak isterken başka birilerinin de hayatını riske atmamak gerekiyor. Normalde 5.7’lik depremde herhangi bir binanın yıkılmaması gerekiyor. Ama maalesef bölgedeki yapı stoğu çok kötü.

“TÜRKİYE’DEKİ HERHANGİ BİR DEPREMİ TETİKLEMEZ”

O bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil. O bölgede birçok kırık hat var. Tektonik olarak çok hareketli bir deprem. İnsanlar ‘Eyvah bu deprem bizim diğer depremi tetikler mi’ diye düşünmesin diye bunu söylüyorum. İyice ortaya çıktıktan sonra ortaya koyabiliriz ama çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye’deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil.

KIZILAY BAŞKANI KINIK: ÇIĞ VE HEYELANI TETİKLEYEBİLİR

Doç. Dr. Yıldırım Güngör’un uyarısının bir benzeri de Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tan geldi. Twitter’dan açıklama yapan Kınık, “Depremler çığ ve heyelanı da tetikleyebilir. Özellikle Van Başkale bölgesinde çığ tehlikesi olabilecek bölgelerde vatandaşlar dikkatli olmalılar.” dedi.

AFAD: VATANDAŞLARIMIZ HASARLI YAPILARA GİRMEMELİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca, (AFAD), İran’ın Türkiye sınırına yakın bölgede meydana gelen ve Van’da da hissedilen depremin ardından, vatandaşların hasarlı yapılara girmemeleri uyarısında bulunuldu.

AFAD’dan yapılan açıklamada, İran’ın Hoy şehri yakınlarında Türkiye sınırına yakın bölgede saat 08.53’te 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. Depremin Türkiye sınırına yakın olması sebebiyle Van’ın Başkale ve Saray ilçelerinde de hissedildiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“AFAD’dan 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Van il AFAD lojistik depodan ilk etapta 144 adet aile tipi çadır olay bölgesine gönderilmiştir. Türk Kızılay ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Vatandaşlarımızın, Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır” denildi. Açıklamada ayrıca, bölgedeki gelişmelerin takip edildiği kaydedildi.

Categories: Gündem

Tagged as: