Film

Ünlü Tablolardan İlham Alınan Film Kareleri

Sanatın pek çok dalı birbiriyle sıkı sıkıya etkileşim halinde. Özellikle ünlü resimlerin ilham olduğu filmleri görünce bu etkileşimin ne kadar sıkı fıkı olduğu gerçeği karşısında şaşıracaksınız.

Sanat dalları her zaman birbirleriyle uyum halindedir.Yani bir edebiyat yapan kişi şarkıdan ilham alabilir, tablodan ve ya heykelden ilham alabilir.Bu döngü tüm sanat dalları içindir.Simdide size beyaz perdenin ilham aldığı tabloları gösteriyoruz.

1. Sexy Beast filmi – Over the Town tablosu

Sexy Beast – Jonathan Glazer (2001) Over the Town – Marc Chagall (1918)

Kübizm akımından etkilenen Marc Chagall’ın yaşadıkları iki aşığın ilişkisini şehrin üzerinde uçma şeklinde betimleyerek aşka bir yenilik katması sinema sanatını da etkiledi pek tabii. Jonathan Glazer’ın 2001’de yönettiği Sexy Beast adlı filmde de romantik çiftin gökyüzünde fiziksel temaslarına şahit olmuştuk.

2. A Clockwork Orange filmi – Prisoners Exercising tablosu

A Clockwork Orange – Stanley Kubrick (1971) Prisoners Exercising – Vincent van Gogh (1890)

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick’in unutulmaz filmi “A Clockwork Orange ” çoğumuzu pek çok sahnesiyle tesiri altına almıştı. Filmde Vincent van Gogh’un Prisoners Exercising adlı resminden etkilenildiği açıkça belli oluyor.

3. Passion filmi – La petite baigneuse – Intérieur de harem resmi

La petite baigneuse – Intérieur de harem, de Ingres (1828) Passion – Jean-Luc Godard (1982)

Jean Auguste Dominique Ingres’in 1828’de çizdiği “La petite baigneuse – Intérieur de harem” hamamlardaki Türk kadını figürünü oryantalist bir şekilde anlatıyor. Eser, aynı zamanda Jean-Luc Godard’ın yönettiği Passion (Öldüren Tutku) filmine de ilham olduğu açıkça belli oluyor.

4. Cabaret filmi – Portrait of the Journalist Sylvia von Harden tablosu

Cabaret – Bob Fosse (1972) Portrait of the Journalist Sylvia von Harden – Otto Dix (1926)

1920’lerde Almanya’daki yeni kadın figürünü anlatmak isteyen Otto Dix’e ait olan “Portrait of the Journalist Sylvia von Harden” adlı tablo ile Bob Fosse imzası taşıyan Cabaret filmi arasındaki bu benzerlik oha dedirtecek düzeyde…

5. The Thomas Crown Affair filmi – The Son of Man tablosu

The Thomas Crown Affair – John Mctiernan (1999) The Son of Man – René Magritte (1964)

Belçikalı sürrealist ressam René Magritte’in çizdiği sıradışı tabloları ve hüzünlü hikayelerini çoğumuz iç aşağı beş yukarı biliriz. İşte onun sembollerle anlatmaya çalıştığı bu ünlü tablolar John McTiernan’ın yönettiği 1999 yapımı The Thomas Crown Affair (İkili Oyun) filmine ilham oldu

6. Forrest Gump filmi – Christina’s World tablosu

Forrest Gump – Robert Zemeckis (1994) Christina’s World – Andrew Wyeth (1948)

Robert Zemeckis’in 1994’te yönettiği Forrest Gump filmine Amerikalı gerçekçi ressam Andrew Wyeth’in 1948’de çizdiği popüler tablosu Christina’s World ilham oldu.

7. Shutter Island filmi – The Kiss resmi

Shutter Island – Martin Scorsese (2010) The Kiss – Gustav Klimt (1908)

ABD’li efsane yönetmen Martin Scorsese imzası taşıyan Shutter Island (Zindan Adası) adlı IMDb’den 8.1 puan alan film de resimden etkilenenler arasında yerini aldı. Scorsese’nin 4’üncü kez birlikte çalıştığı başarılı oyuncu Leonardo DiCaprio’nun Michelle Williams’a sarıldığı sahne, Gustav Klimt’in The Kiss adlı tablosunu hatırlatıyor.

8.  Lust for Life filmi – The Night Cafe resmi

Lust for Life – Vincente Minnelli (1956) The Night Cafe – Vincent Van Gogh (1988)

Ölümünden önce değeri pek bilinmeyen ancak günümüzde pek çok sanat dalını etkisi altına almayı başaran Hollandalı izlenimci ressam Van Gogh, bu kez 1988’de çizdiği The Night Cafe adlı resmiyle sanatın çeşitli alanlarını filmlerine başarılı bir şekilde aktaran ABD’li yönetmen Vincente Minnelli’ye ilham oluyor. Minnelli’nin 1956’da yönettiği “Lust for Life (Ölmeyen İnsanlar)” adlı filminin afişinde bile Van Gogh’un The Starry Night (Yıldızlı Gece) adlı tablosundaki gökyüzü silik bir şekilde bile olsa resmedilmiş.

Kaynak 1 2 3