Gündem

Türkiye’de İkinci Koronavirüs Vakası Açıklandı!

Türkiye’de İkinci Koronavirüs Vakası Açıklandı!

Türkiye’de bir hastada daha yeni tip koronavirüs Kovid-19’un görüldüğü açıklandı. İkinci vaka, ilk hastanın çevresinden.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:

Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz.

İlk Koronavirüs Vakası 2 gün önce görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart Çarşamba gününün ilk saatlerinde yaptığı açıklamayla, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasını doğrulamıştı.

Erkek hastanın genel durumunun iyi olduğunu söyleyen Koca, hastanın Avrupa’dan döndüğünü belirterek “Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkmayın” demişti.

Bakan Koca, hastanın bulunduğu şehre dair bilgi vermemişti. Hastanın yüksek ateş ve öksürük bulgularının araştırılması sonucu teşhisin konduğunu söyleyen Koca, hastanın ailesinin ve yakın çevresinin de “gözetim altında olduğunu” kaydetmişti.

Koca, özellikle 60 yaş üstü bireylerin zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısında bulunuyor.

Türkiye hangi önlemleri aldı?

Türkiye, ilk koronavirüs vakasının ardından tedbirler aldı. Bunlardan bazıları şöyle:

  • Kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışına yasak getirildi,
  • Cezaevlerinde önlemler artırıldı,
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 11 maddelik bir genelge yayınladı ve önlemler için 81 il valiliğine gönderdi,
  • Okullar tatil edildi,
  • Maçlar seyircisiz oynanacak.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs vakalarında HIV tedavisinde kullanılan ilaçların kombinasyonuyla sıtma tedavisinde kullanılan bazı ilaçların kullanılmasını kararlaştırdığı öğrenildi.