Gündem

Türkiye Corona Virüsü İçin Nasıl Önlem Alıyor?

corona virüsü termal kamera görüntü önlemi

Sağlık Bakanlığı, Çin’den gelen tüm uçaklardaki yolcuların inişte Corona virüsü için termal kameralarla taranacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çin’de görülen “koronavirüs” dolayısıyla bakanlık bünyesindeki bilim kurulunun dün toplandığı hatırlatıldı.

Toplantıda, Çin’den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrolü önlemlerinin alınması, yolcu iletişim bilgi formlarının doldurulması ve yer personelinin bilgilendirilmesi yönünde karar alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Çin hükümetinin bölgeyi karantina altına almasının ardından, Çin’e ait bir hava yolu firması tarafından haftada üç gün düzenlenen Vuhan-İstanbul seferleri durdurulmuştur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu konuda henüz bir uyarı yapılmamış olmasına rağmen, Bakanlığımız tarafından Çin’den gelen tüm uçaklardaki yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla taranması kararı alınmıştır. Havalimanlarında karantina odalarımız hazır olup sağlık ekiplerimiz 7/24 usulüne göre kesintisiz çalışmaktadır.

AA


Literatürde Corona olarak anılan Wuhan virüsü, son günlerde pek çok kişinin gündemindeki konu olmaya başladı. Çin‘de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılma eğilimi gösteren Wuhan virüsü, internet üzerinden sorgulanmaya devam ediyor. Peki, Wuhan virüsü nedir ve belirtileri nelerdir? İşte, Corona olarak bilinen Wuhan virüsü hakkında merak edilen bazı bilgiler

ŞU ANA KADAR NELER BİLİYORUZ?

  • Ortaya çıktığı yer: Çin’in Wuhan kenti
  • Etkilenen kişi sayısı: 440’tan fazla insanda Corona virüsü tespit edildi.
  • Corona virüsünden ölen insan sayısı: Dünya genelinde 9 kişi
  • Tedavisi: Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır ancak hafifletici tedaviler mevcut.
  • Türkiye’de Corona: Şu ana kadar ülkemizde herhangi bir vaka tespit edilmemiştir.

Dünya Sağlık Örgütü, hastaların nasıl izleneceği ve hastalara nasıl davranılacağı da dahil olmak üzere seyahat edecekleri ülkelere nasıl hazırlanabilecekleri konusunda bir makale yayımladı.

CORONA YA DA DİĞER ADIYLA WUHAN VİRÜSÜ NEDİR?

Corona, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösterir. Bazı bünyeler hastalığı hafif semptomlarla atlatabileceği gibi bazı hastalar hayatlarını kaybedebilirler. Corona virüs enfeksiyonlarının MERS ve SARS gibi türleri ölümcül olabilir. Bu virüsün bulaştığı hastaların yaklaşık olarak yüzde 35-40’ı hayatını kaybetmektedir. Bazı bünyeler hastalığı hafif belirtilerle atlatabilir. Virüsün bulaşmasından sonraki ilk 15 gün çok önemlidir.