Teknoloji

TDK Mobil Uygulamaları Kullanıma Açıldı!

TDK Mobil Uygulamaları Kullanıma Açıldı!
Photo by MOHI SYED

TDK Mobil Uygulamaları Kullanıma Açıldı!
Türkçede yazımını veya anlamını bilmediğimiz kelimeler için aklımıza ilk gelen kurum olan TDK‘dan beklenen haber geldi. Türkçeyi inceleyen ve Türkçenin gelişmesi için çalışmalarına devam eden Türk Dil Kurumu’nun Türkçe Sözlük uygulaması iOS ve Android cihazlar için yayınlandı!

TDK Mobil Uygulamaları Kullanıma Açıldı!  logo

TDK Mobil Uygulamaları yayınladı!

Yazım kuralları ve Türkçe sözlük için arama motorlarında ilk arattığımız kelime genellikle TDK oluyor. Site üzerinden kelimelerin doğru yazımını ve anlamlarını görüntülerken birçok farklı bilgiye de erişim sağlayabiliyoruz. Fakat bugün güzel haber Twitter‘dan paylaşıldı.

Türk Dil Kurumu iOS ve Android cihazlar için Türkçe Sözlük uygulamasını sundu. Twitter üzerinden yeni sözlük uygulamasının tanıtım sunusunu paylaşan kurum, uygulama beklentisi içerisinde olanları da sevindirdi. Yayınlanan uygulamanın tüm detayları da bu sunu ile paylaşılmış oldu.

Türkçe Sözlük uygulamasının ana özelliği kelimelerin tüm anlamlarını detaylı bir şekilde göstermek olsa da, atasözleri, deyimler ve birleşik fiilleri içeren farklı bir sekmeye daha sahip. Bu sekmeler üzerinden atasözleri ve deyimlerin anlamlarını, birleşik fiillerin anlamlarını ve yapılarını görüntüleyebilecek, detaylı bilgiye erişim sağlayabileceksiniz.

Ayırca birleşik kelimeleri de detaylı bir şekilde listeyebilen uygulama, içerisinde kelimelerin ve harflerin Türk İşaret Dili ile gösterimlerini de barındırıyor. Bu da işaret dilini hızlı bir şekilde öğrenebilmek, merak ettiklerinizi anında görüntüleyebilmek adına güzel bir özellik olarak karşımıza çıktı.

TDK Mobil Uygulamaları Kullanıma Açıldı! İndirmek için…

İOS: Tıklayın

Android: Tıklayın

VPN servisleri hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Çünkü VPN servisleri aracılığıyla hem internetteki varlığımızı anonimleştirebiliyor hem de bulunduğumuz ülkede erişimi engellenmiş olan internet sitelerine erişim sağlayabiliyoruz. Şimdiyse dünyanın en popüler internet hıı testi platformlarından bir tanesi olan “Speedtest“, kendi VPN hizmetini kullanıcılara sundu.

Speedtest’in verdiği esas hizmet, internet hızlarının ölçümü. İnternet kullanıcıları, bu platform aracılığıyla internetlerinin hızlarını birkaç saniye içerisinde öğrenebiliyorlar. Üstelık Speedtest hem akıllı telefonlar hem de bilgisayarlar üzerinden kullanılabiliyor. Speedtest’in yeni VPN hizmeti ise sadece akıllı telefonlar için geliştirilmiş durumda. Hizmet hem iOS hem de Android platformunda kullanılabiliyor.

kaynak