Sağlık

Tavuğun Besin Değerleri | Tavuk Protein Ve Kalori Miktarı

Tavuk tüm dünyada en çok tüketilen et ürünlerinden biri. Özellikle yüksek protein değeri ile spor ile uğraşanlar arasında popüler olan tavuk, vücut geliştirme ile ilgili kas gelişimi ve yağ yakımı süreçlerine destek olabilen en önemli yiyeceklerdendir. Ancak tavuk birçok farklı kısımdan oluşur ve tavuğun hangi bölgesinin en çok proteine sahip olduğu sporcular tarafından bilinmek istiyor. Bu sebeple tavuk eti hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Tavuk

Tavuk Eti Protein Miktarı

Tavuk göğsü, bageti, sırtı, boynu ve daha birçok bölgesi ile farklı damak tatlarına uyabilen, birçok farklı yemeği bulunan bir et çeşididir. Tavuk eti, içerisindeki protein miktarı ile sporcuların dikkatini çekmektedir. Aşağıda bölge bölge tavuk etinin besin değerlerini inceliyoruz:

Tavuk

Tavuk Göğsü

TavuğunGöğsü 172 Gramda 54 Gram Protein İçerir.

Tavuğun göğsü dünyanın her yerinde en çok tercih edilen tavuk eti parçalarından biridir.

172 gram, derisiz pişmiş tavuğun göğsü 54 gram protein içermektedir. Bu sonuç 100 gram göğüs başına 31 gram proteine eşit olmaktadır. Aynı zamanda 172 gramı 284 kalori eden 100 gram göğüs 165 kalori içerir. Bu da kalorilerin yaklaşık olarak %80’inin protein kaynaklı, %20’sinin ise yağ kaynaklı olduğunu gösterir.

Tavuğun göğüs bölgesi özellikle vücut geliştiriciler ve zayıflamak isteyen kişiler arasında çok tercih edilmektedir. Yüksek protein, düşük kalori değerleri ile sporcular için üzerine çok fazla düşünülmesi gerekmeden tüketilebilecek bir kaynak olmaktadır.

Kalçalı But

Kalçalı But 52 Gramda 13,5 Gram Protein İçerir.

Tavuğun kalçalı but ve sadece  but kısımları bir diğer sevilen parçalarıdır. Özellikle but, yemesi kolay ve lezzetli bir bölümdür. Kalçalı but da büyüklüğü ile sıkça tercih edilmektedir. Göğsüne göre kalçalı but daha uygun fiyatlıdır.

Kemiksiz, derisiz pişmiş 52 gram kalçalı but 13,5 gram protein içerir. Bu da 100 gram kemiksiz, derisiz pişmiş kalçalı butun 26 gram protein içerdiğini gösterir. Aynı zamanda 52 gram kalçalı but 109 kaloridir ve bu da 100 gram kalçalı butun 209 kaloriye eşit olduğunu gösterir. Buradaki oranlara baktığımızda kalçalı butun protein oranının %53 ve yağ oranının %47 olduğunu görüyoruz.

İlginç bir şekilde göğüsünün rengine oranla, tavuğun kalçalı but kısmı daha koyu renklidir. Bunun sebebi ise bacaklarının daha fazla hareket eden kaslardan oluşuyor ve buna bağlı olarak bu kas yapılarında daha çok myoglobin maddesinin bulunuyor olmasıdır. Bu molekül aktif kaslara oksijen sağlar ve dokuyu daha kırmızı bir renge büründürür. Bazı kişiler tavuğun bu bölgesinin daha lezzetli olmasının sebebinin myoglobin olduğunu düşünmektedir.

kaynak

Categories: Sağlık, Yemek

Tagged as: , , , ,