Bilim

Suda Boğulan Balık , Afrikalı Akciğerli Balık

Suda Boğulan Balık Afrikalı Akciğerli Balık mı? dediğinizi duyar gibiyiz. Diğer balıklara kıyasla solungaç yerine biz memeliler gibi akciğerlere sahip. Ama daha basit akciğerler tabii ki. Akciğerli balıklar (Dipnoi) alt sınıfına ait tatlı su balığıdır . Akciğer balıkları, havayı soluma yeteneği dahil  ilkel özellikleri ve  ilkel yapıları , iyi gelişmiş bir iç iskelete sahip loblu kanatçıkların varlığı da dahil olmak üzere en iyi bilinen türdür.Bugün sadece Afrika , Güney Amerika ve Avustralya‘da yaşayan altı tane bilinen akciğer balığı türü vardır . Akciğerli balıkların yüzyıllardır dünyamızda olduğunu ve bol olduklarını fosil kayıtları göstermektedir.

Akciğerli Balık Gösterimi
Afrikalı Akciğerli Balık hakkında National Geographic Belgeseli

Akciğerler 

Kesilmiş bir Benekli Akciğer Balığının akciğerlerinin yanal görünüşü ( Protopterus dolloi )

Akciğer balıklarında son derece uzmanlaşmış bir solunum sistemi vardır . Akciğerlerinin bir trakea olmadan larinks ve farenkse bağlı olmaları belirgin bir özelliğe sahiptir. Diğer balık türleri modifiye, vaskülarize gaz keseleri kullanarak hava soluyabilirken ,  bu mesaneler genellikle karmaşık iç yapıdan yoksun basit keselerdir. Buna karşılık, akciğer balıklarının akciğerleri çok sayıda küçük hava kesesine bölünerek gaz değişimi için mevcut yüzey alanını maksimuma çıkarır.

Afrikalı Akciğerli Balık Evrime Kanıt Olarak Gösterilmektedir.

Mevcut akciğer balıklarının çoğu, sadece bir tane olan Avustralya akciğer balıkları hariç olmak üzere iki akciğere sahiptir. Akciğer balıklarının akciğerleri, tetrapodların akciğerlerine homologtur (nedeniyle yapılar veya bir çift arasında paylaşılan soy benzerliği olan genlerin farklı olarak) . Tetrapod ve bichirlerde olduğu gibi, akciğerler yemek borusu ve bağırsağın ventral yüzeyinden uzanır .

Özellikle Afrikalı akciğerli balıkların çok ilginç bir özelliği vardır: Hibernasyon (“kış” uykusu). Tıpkı ayılarda ya da yılanlarda gördüğümüz gibi, akciğerli balıklar da suların tamamen yok olduğu kurak yaz aylarında etraflarına derilerinden salgıladıkları bir “kabuk” örerek “yaz uykusuna” yatarlar. Bu şekilde korunan akciğerli balıklar, sadece akciğerlerini kullanarak solunum yaparlar ve hiç suya veya yemeğe ihtiyaç duymaksızın 3 ila 5 yıl arasında yaşayabilirler! Ne zaman ki etraflarındaki kurak alan yeniden suyla dolar, bu balıklar da tekrardan aktif hale geçerler.

Hindistan ABD Merkezli Uygulamaları Kısıtlamaya Başladı
Hindistan ABD Merkezli Uygulamaları Kısıtlamaya Başladı Hindistan hükümeti aldığı karar ile devlet …
6 Yıllık Çalışmayla Uçak Motorunu Karavana Dönüştüren Adam
Steve Jones, emekliye ayrılan bir The 1967 Vicker VC10 model uçağın motorunu …
TOGG’dan Türkiye’nin Otomobili İçin Kurulacak Fabrikayla İlgili Video
TOGG, Bursa Gemlik’te kurulacak Türkiye’nin Otomobili fabrikasının süreciyle ilgili önemli bir video …
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Okulların Açılmasıyla İlgili Yeni Paylaşım
Okulların açılmasıyla ilgili pek çok kişiden farklı ses gelirken Milli Eğitim Bakanı …
Akciğerleri Balık Çevre Halk Tarafından Avlanıp Sevilerek Tüketilmektedir.

Bu videoda görülen şahıslar ise, bu balıkları oldukları kurak topraktan çıkartarak ördükleri kabuğu parçalamaktadır. Bu, söz konusu balıkların ölümü demektir.

Suda Boğulan Balık Afrikalı Akciğerli Balık Yazı Sonu…

Kaynak: