Müzik

Spotify’da Tüm Zamanların En Çok Dinlenen Sanatçıları

 2006 yılından bu yana Stokholm, İsveç merkezli Spotify AB bünyesindeki bir ekip tarafından geliştirilmektedir. Şirket Stardoll’un eski Baş Teknoloji Sorumlusu olan Daniel Ek ve TradeDoubler’ın kurucu ortağı Martin Lorentzon tarafından Stokholm’da kurulmuştur.

2006 yılından beri en çok dinlenen 10 sanatçı.En çok dinlenme sırasına göre sıralanmıştır.

1. Drake

Doğum Tarihi : 24.10.1986

Drake, Şubat 2006’da Room for Improvement adlı ilk mixtape’ini piyasaya sürdü. Bu kayıt, resmî internet sitesinden ve MySpace’inden elde edilebilir hâle getirildi. Mixtape’in başarısının sonucunda bazı mixtape’ler daha çıkarmaya devam etti.2007 yılında Comeback Season’ı piyasaya çıkardı. Bu kayıt, eleştirel anlamda başarılı oldu ve övgüler topladı. Lil Wayne’in de son kısmında doğaçlama yaptığı “Man of the Year” remixiyle popülerlik kazandı.

2. Ed Sheeran

Doğum Tarihi: 17.02.1991

İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve albüm yapımcısı. Framlingham, İngiltere’de büyüdü, 2005 yılında müzik kariyerine başladı ve 2008’de kariyerini devam ettirmek için Londra’ya taşındı. 2009’da 312 konser verdi ve 2011’in başlarında No. 5 Collaborations Project adlı EP’sini yayınladı. İlk albümü +’ta yer alan “The A Team” ve “Lego House” şarkılarıyla iyi bir çıkış yakaladı, albüm Birleşik Krallık’ta 5 defa platin plak sertifikası aldı.

3. Eminem

Doğum Tarihi : 17.10.1972

Bir genç olarak on dört yaşında M&M takma adıyla amatör anlamda rap yapmaya başladı. 1995 yılında ilk teklisini çıkardığında Soul Intent adlı hiphop grubuna katıldı. Warren’daki Lincoln Lisesi’nin bir öğrencisi olmasına rağmen, sık sık şehrin öbür tarafındaki Osborn Lisesi’nde freestyle rap kapışmalarına katılırdı.Bu şekilde gün geçtiçe yeraltı hiphop kitlesi tarafından onay gördü. 9. sınıfta ikinci kez kalınca 17 yaşında okulu bıraktı.

4. The Weeknd

Doğum Tarihi : 16.2.1990

Abel Makkonen Tesfaye veya tanınan sahne adıyla The Weeknd, Kanadalı R&B şarkıcısı, söz yazarı ve prodüktör.
Abel kayıt almaya ilk olarak “Get In There” isimli şarkısı ile başladı. Daha sonra Tesfaye, Toronto’da Jeremy Rose isimli bir yapımcı ile tanıştı. Rose’un karanlık R&B için “The Weekend” isimli bir projesi vardı. İlk önce Curtis Santiago’yu denedi. Fakat daha sonra enstrumanlarından bir tanesini Tesfaye için çaldı. Bunun üzerine Tesfaye freestyle yaptı ve albüm çalışmalarına başladılar. 3 şarkı yaptı, bunlar “What You Need”, “Loft Music”, ve “The Morning” ve Abel’in söylediği fakat Rose’un umursamadığı diğer parçalar.

5. Rihanna

Doğum Tarihi : 20.2.1988

Robyn Rihanna Fenty , Barbadoslu şarkıcı ve şarkı yazarı.

Saint Michael’da doğup Bridgetown’da büyüdü ve 2003’te albüm yapımcısı Evan Rogers’ın yönetiminde demo kasetler kaydederek müzik endüstrisine girdi.

2005’te ilk albümü Music of the Sun’ı ve sonraki yıl ikinci albümü A Girl like Me’yi piyasaya sürerek ünlendi; bu albümlerden sırasıyla “Pon de Replay” ve “SOS” gibi hit şarkılar çıktı.

Üçüncü stüdyo albümü Good Girl Gone Bad (2007) için müziğini ve imajını yeniden oluştururken bir seks sembolü olarak ortaya çıktı.

6. Kanye West

LOS ANGELES, CA – AUGUST 30: Vanguard Award winner Kanye West speaks onstage during the 2015 MTV Video Music Awards at Microsoft Theater on August 30, 2015 in Los Angeles, California. (Photo by Kevork Djansezian/Getty Images)

Doğum Tarihi : 8.6.1977

Kanye Omari West Amerikalı rapçi, hip hopçu, prodüktör.

West, 2002 yılında albüm anlaşması yaptıktan hemen sonra son derece ciddi bir trafik kazası geçirdi ve bu kaza sonucu çenesi parçalandı. Fakat West, verdiği sözü tutarak henüz daha tam iyileşmemişken hit şarkısı “Through the Wire”ı kaydetti. Kısa sürede kendisini toparladı ve 2004 yılında ilk albümü olan “The College Dropout” u yayınladı. Bunun arkasından ön plana çıkan “Slow Jamz” single’ının yapımında Twista ve Jamie Fox’un yardım etti.

7. Coldplay

SAO PAULO, BRAZIL – NOVEMBER 7: Chris Martin of Coldplay performs live on stage at Allianz Parque on November 7, 2017 in Sao Paulo, Brazil. (Photo by Mauricio Santana/Getty Images)

Coldplay, Britanyalı bir rock grubu.

1996 yılında ana vokalist Chris Martin ve ana gitarist Jonny Buckland tarafından University College London’da (UCL) kuruldu.Pectoralz adıyla hayatına başlayan grup, basçı Guy Berryman’in katılımıyla adını Starfish olarak değiştirdi. Will Champion ise davulcu, arka vokalist ve çoklu enstrümentalist olarak katıldıktan sonra grubun kadrosu tamamlandı.

Menajer Phil Harvey, genellikle grubun resmî olmayan beşinci üye kabul edilir.1998’te grup adını “Coldplay” olarak değiştirdi,sonrasında kayıtlara başladı ve üç EP yayımladı: 1998’de Safety, 1999’da single olarak da yayımlanan Brothers & Sisters ve yine 1999’da The Blue Room. İkincisi, grubun büyük bir plak şirketi Parlophone ile anlaşma imzaladıktan sonra yayımladığı ilk çalışma oldu.

8. Justin Bieber

Doğum Tarihi : 1.3.1994

Justin Drew Bieber, Kanadalı pop, çağdaş R&B şarkıcısı, oyuncu ve şarkı yazarıdır.

Kariyeri, video paylaşım sitesi Youtube’a koyduğu videoların 2008 yılında Scoot Braun tarafından keşfedilmesiyle başladı. Daha sonraları Braun, Justin Bieber’ın menajeri olmuştur. Braun Atlanta’da, Bieber ve R&B sanatçısı Usher tanıştırmış ve Bieber Usher ve Scoot Braun’nun ortak şirketi Raymond Braun Media Group (RBMG) ile anlaşma imzalamış, ardından Island Records ile albüm kontratı yapmıştır.

9. Calvin Harris

Doğum Tarihi : 17.1.1984

Calvin Harris söz yazarı, besteci ve prodüktör. İlk albümü I Created Disco’yu 15 Haziran 2007’de piyasaya sürdü. Bu albümden çıkan “Acceptable in the 80s” ve “The Girls” teklileri listelerde üst sıralarda yer aldı. İkinci albümü Ready for the Weekend’i 2009’da piyasaya sürdü. Bu albüm UK Album Chart listesinde 1 numarayı kadar yükseldi.

10. Ariana Grande

Doğum Tarihi : 26.6.1993

Ariana Grande-Butera , ABD’li oyuncu, şarkıcı.

Profesyonel oyunculuğa, 15 yaşında Broadway de sahne alarak başlamıştır. Nickelodeon’un sitcom dizisi Victorious’ta canlandırdığı Cat Valentine karakteriyle ve yaptığı şarkılarla tanınmaktadır.2001 yılında, bir spor müsabakası arasında Amerika’nın bağımsızlık marşını söyledi. Bunun üzerine olumlu tepki gördü. Oyunculuğa 9 yaşındayken, tiyatro oyunlarında sahne alarak başladı. Daha sonra müzik kariyeri için 13 yaşında okuldan ayrılan Ariana Grande 2010 yılının Ağustos ayında “Victorious” dizisinin birinci sezonunun ardından çıkış albümünün hazırlıklarına başlamıştır.