Teknoloji

Sırrı Çözülememiş Antik Teknolojiler

Geçmiş içerisinde birçok bilinmeyeni ve gizemi saklamaktadır. Bu bilinmezlikler her ne kadar tarihi araştırmalarla çözülmeye çalışılsa da maalesef tam olarak geçmişe hakim olamıyoruz. Ama bugün sizlerin karşısına tarihi biraz daha aydınlatacak bir konuyla çıkıyoruz. İşte karşınızda bilim insanlarının anlamakta zorlandığı antik teknolojiler.

Rum Ateşi

Yunan Ateşi olarak da bilinen Rum Ateşi kızgın kömür, kükürt ve zift karışımından oluştuğu tahmin edilen  7. 12. yüzyıllar arasında kullanılan bir karışımdır. Su eklendikçe alevi artan bu sıra dışı ateşin bir süre nasıl yapıldığı çözülememiştir. Sadece sirke, toprak ve idrarla sönen Rum Ateşi o yıllarda Bizans tarafından kullanılmış ve düşmanların korkulu rüyası haline gelmiştir.

Mitridatizm

Pontus Kralı Mithridatis, ilk zehir bilimci olarak bilinir ve tarihte ilk biyolojik silahları kullanan kişidir. Düşmanlarının yemeklerine kendi yaptığı zehirleri katarak ölmelerini sağlayan Mithridatis ayrıca vücudunun zehirlere karşı dayanıklı olmasını sağlamak için hergün küçük miktarlarda zehir içmeye başlamıştır. Bu işleme ise literatürde mitridatizm denilmektedir. Mihridates’in vücudu ise zamanla zehre bağışıklık kazanmış ve bu nedenle kral Mithridates kendi istediği halde kendini zehirletememiştir.

Isı Işını

Yunan matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis olan Arşimet Antik dünyanın ilk ve en büyük bilim adamı olarak kabul edilmektedir. Yaşadığı dönem MÖ 3. yüzyılda Sicilya’ya saldıran Romalılara karşı savaşlarda kullanılmak üzere çok sayıda savaş makinesi icat eden Arşimet’in en önemli icadı ısı ışınlarıdır. Romalıların gemilerine ayna yardımıyla güneş ışığını yansıtıp gemilerini yakan ısı ışınları üzerinde günümüzde hala bilim insanları çalışmaktadır. Isı ışınları üzerinde yapılan bazı araştırmalar başarısız olsa da İtalyan bilim adamı Casere Rossi efsanenin aslını ortaya çıkarmıştır. Rossi’ye göre Arşimet güneş ışığını aynalarla topun dibindeki suya yansıtmakta ve burada kaynayan suyun buharının basıncıyla top fırlatılmaktadır.

Antik Roma Betonu

Üzerinden yüzyıllar da geçse Antik Romalılar tarafından yapılmış yapılar günümüze kadar neredeyse hiç zarar görmeden gelebilmişlerdir. Hatta günümüz teknolojisinde bile bu tarihi yapılar kadar güçlü ve sağlam binalar yapılamamaktadır. Peki ama bunun sırrı ne olabilir? Antik Romalılar bu sağlam betonları yapabilmek için hangi malzemeleri kullanıyorlardı? Akla en yatan araştırmanın sonucu ise antik Romalılar her türlü doğal afete ve hatta insan müdahalesine bile dayanıklı bu binaları volkanik kumlardan yapıyorlar olmuştur.

antik teknolojiler

Kaynak 1

Categories: Teknoloji

Tagged as: , , , , ,