Can Dostlarımız

Rakun Köpeği Nedir Nerede Yaşar?

Rakun köpeği adını sık olarak corona virüsü ile duyduk. Corona vürüsünün yaban hayattan insana geçişinde etkili olabileceği düşünülen rakun köpeğinin Türkiye’de görülmesiyle bu köpeğe dair ayrıntılar da merak uyandırdı. Peki nasıl bir hayvandır bu rakun köpeği? Özellikleri nelerdir? Hangi ülkelerde yaşar gelin hep birlikte bakalım.

Dış görünüm olarak köpekle rakunun melezi gibidir. O aslında köpekgil familyasındandır ve rakuna benzer görüntüsünü sonradan oluştuğu bilinmektedir. Tekeşli olan rakun köpekleri yavrularını birlikte büyütürler.

Rakun Köpeği Nerelerde Yaşar?

Peki rakun köpeği hangi ülkede yaşar, anavatanı neresidir?  Rakun köpeğinin doğal yaşam alanı Sibirya’nın doğu kesimleri, kuzeydoğu Çin ve Japonya’dır. 19. yüzyılda kürk üretimi için Rusya’nın Avrupa tarafına getirilmiş ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Rakun köpeğinin kürk üretimi için kıymetli olan kış postunu sadece özgür bir şekilde yaşarken geliştirdiği tespit edildikten sonra Ukrayna’da 10 bin civarında rakun köpeği doğaya bırakılmıştır ve batıya doğru yayılmışlardır. Rakun köpekleri bu şekilde Finlandiya, Romanya, Polonya, Almanya, Fransa ve İtalya’ya ulaşmıştır.  2019’da ise Kars Sarıkamış’ta Allahuekber Dağlarında rakun köpeğine ilk kez rastlanmıştır.

Rakun Köpeğinin Özellikleri Nelerdir?

  • Aslında onlar her şeyi yerler diyebiliriz. Fare, balık, kuş, sülük, böcek, meşe meyvesi, böğürtlen, fındık ve tüm meyveler onun besin kaynağıdır. Kuş yumurtası yemeyi de severler.
  • Rakun köpekleri tekeşlidir. Bir seferde 6 ila 10 yavru dünyaya getirebilir ve yavruları anne baba olarak birlikte büyütürler. Anne ve baba yavrulara 4-5 ay bakar. Yavrular 9 ila 11. Aydan sonra cinsel olgunluğa ulaşırlar.
  • Rakun köpeği ırkı diğer köpeklerden farklı olarak kış uykusuna yatarlar.
  • Rakun köpeğinin sesi bir havlamadan ziyade daha çok kedi miyavlamasına benzer.

Türkiye’de Var Mıdır? 

Rakun köpeğine Türkiye’de Kars Sarıkamış ilçesi Allahüekber dağlarında rastlanmıştır.

Zararlı Mıdır?

Bu görüntüsü muhteşem olan Rakun köpeğinin bilinen bir zararı yoktur.  Corona virüsünün rakun köpeklerinden yayıldığı yaygın bir inanış olsa da bunu kanıtlayan bir bilgi yoktur. Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 (Korona Virüsü)  virüsünün rakun köpekleri tarafından taşındığı ile ilgili bir kanıta ulaşılamamıştır.

Kaynak yumurtalıekmek.com