Bilim

Oxford’un Geliştirdiği Aşı Olumlu Sonuç Verdi, Maymunlar İyileşti

Oxford’un Geliştirdiği Aşı Olumlu Sonuç Verdi Maymunlar İyileşti

Tüm dünya bir yandan koronavirüs salgını ile mücadele etmeye devam ederken bir yandan da aşı için çalışıyor, Oxford’un geliştirdiği aşı umut verdi.

Dünyada bilim insanları yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) karşı aşı bulmaya çalışırken, Oxford Üniversitesi yarışı önde götürüyor gibi duruyor. ABD’de maymunlar üzerinde yapılan aşı denemesinde umut verici sonuçlar alındı.

Oxford bir adım önde

Birçok ekip aşılarının güvenli olup olmadığını görmek için birkaç yüz insan üzerinde klinik denemeler yapmak zorunda kaldı. Ancak Oxford’un Jenner Enstitüsü’ndeki bilim insanları geçen sene insanlara zararsız olduğu kanıtlanan bir aşıyı geliştirdiği için diğerlerinden bir adım önde başladı.

Jenner Enstitüsü çalışanları bu aşıyı geçen sene eski bir koronavirüs türüne karşı geliştirmeye başlamıştı.

Jenner Enstitüsü

T24 tarafından aktarılan habere göre, bu sayede Oxford, salgın sırasında ilk aşamaları hızlıca aşabildi. Ekip, önümüzdeki ayın sonunda geliştirdiği aşıyı 6 binden fazla kişinin üzerinde denemeyi ve aşının sadece güvenli olduğunu değil, işe yaradığını da göstermek istiyor.

Acil durum onayı bekliyorlar

New York Times’ın aktardığına göre Oxford’daki bilim insanları şimdi denetleme kurumlarından ‘acil durum onayı’ bekliyor. Bilim insanları bu onayın alınması durumunda birkaç milyon doz aşının gelecek Eylül ayında hazır olacağını söyledi.

Maymunlar 28 gün sonra tamamen iyileşti

Oxford, beklediği onayı alabileceği yönde olumlu haberler aldı. Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Rocky Dağları Laboratuvarı’nda geçen ay altı rhesus maymununa tek doz Oxford’un geliştirdiği aşıdan yapıldı. Hayvanlar ağır seviyede virüse maruz bırakıldı. Laboratuvardaki bilim insanları, aşı olmuş tüm hasta maymunların 28 gün sonra tamamen iyileştiğini duyurdu.

Oxford’un Geliştirdiği Aşı Olumlu Sonuç Verdi Maymunlar İyileşti irüse maruz bırakıldı. Laboratuvardaki bilim insanları, aşı olmuş tüm hasta irüse maruz bırakıldı. Laboratuvardaki bilim insanları, aşı olmuş tüm hasta irüse maruz bırakıldı. Laboratuvardaki bilim insanları, aşı olmuş tüm hasta

Kaynak https://biacaip.com/

Categories: Bilim, Gündem, Sağlık

Tagged as: , , , , ,