Heylogs Özel

Otobüsler Neden Tıslar? Otobüslerden Çıkan Bu Sesin Sebebi Nedir?

Şehirlerarası otobüsler olsun, şehiriçi ulaşımda kullanılanlar olsun; otobüs tıslama sesine mutlaka aşinasınızdır. İşte otobüsler neden tıslar ? sorusunun yanıtı:

Otobüsler Neden Tıslar?

Sadece otobüs değil, kamyon, tır gibi ağır vasıta araçlarında da rastlanan bir durumdur. Çocukken hiç anlam veremezdim. “biz üzerine bindikçe lastikler hava kaçırıyo” ya da “içinde bi şey birikiyo ara ara onu bırakıyo” diye düşünürdüm. Geçenlerde tekrar şahit olunca bu sese hemen araştırmaya karar verdim. Otobüsler neden tıslar ? sorusu artık cevabını bulunca sizlerle paylaşmak istedim.

Otobüs 1600’lü yılların sonuna doğru ilk kez Avrupa’da ortaya çıkan ve dönemin koşullarına uygun olarak atla çekilen bir tür kara taşıtıydı. Kelime kökeni Latince ’ye dayanan ancak dilimize Fransızca’dan geçen otobüs, çoklu insan taşımacılığının bilinen en eski yöntemlerinden biridir.

Motorun icadı ile birlikte çağ atlayan otobüs günümüzde tüm dünya ülkelerinde toplu taşımada en aktif kullanılan araçların başında gelir.
Dışarıdan bakıldığında basit bir yapı gibi görünen bu araçlar aslında onlarca mühendislik harikası tasarımın bir araya getirilmesinden oluşurlar.

Teknik detaylarına hâkim olmayan biz sıradan insanların bu araçlarda en çok dikkatini çeken şey ise çoğunlukla duraklarda, bazen de yolculuk esnasında yolda duyduğumuz tıslama sesleridir. Bu tıslama otobüsün neresinden gelir ve neden dolayı olur?


Otobüsler Neden Tıslar ?

Havalı fren sistemi

Otobüs gibi büyük cüsseli taşıtlarda frenleme sisteminin daha efektif ve kolay çalışabilmesi için pnömatik sönümleme sistemleri kullanılmaktadır. Buna havalı sistem de diyebiliriz. Frenlerdeki hidrolik sistemle eş zamanlı çalışır. Bu sistem frene uygulanan basıncın yüksek değerlere ulaşarak aracın durmasını veya yavaşlamasını sağlamanıza yardımcı olur. Aksi takdirde bir otobüsü durdurmak için normalde frene uygulanan basıncın 30-40 kat daha fazlasını uygulamamız gerekecekti. Sistem içine biriktirdiği havayı tahliye ettiği zaman tıslama benzeri bir ses çıkarır.

Süspansiyon Sistemi: Süspansiyon sistemi, lastiklerle yol arasındaki sürtünmeyi maksimum yaparak, aracın bulunduğu ortamda en uygun yol tutuşunu sağlar.

Ayrıca dışarıdan rahatlıkla duyulan bu tıslamaya sebep olan noktalardan biri de amortisörlerdir. Havalı sistem amortisörlerde biriktirilen hava belli bir basınçtan sonra ayarlanan basınç değerinin korunması için tahliye edilir. Bu da dışarıdan tıslama olarak duyulur. Araçlar ani fren yaptığında bu sistem sayesinde öne yığılma engellenir.

Categories: Heylogs Özel, Teknoloji

Tagged as: , , ,