Tarih

Osmanlı’da Saray Soytarısıydı, Atatürk’ün Kahraman Askeri Oldu

Osmanlı’da Saray Soytarısıydı, Atatürk’ün Kahraman Askeri Oldu

Ali Şamil Güler Kurtuluş Savaşı’nda isimlerini bilmediğimiz nice kahramanlardan sadece biri. Birçok kahramanımız var ancak Ali Şamil 110 cm boyunda bir adamdı. Bu bedeni küçük ama yüreği büyük adamın görevi saray soytarılığıydı. Osmanlı sarayına soytarılık yapması için getirilmişti. İşte Ali Şamil’in soytarılıktan kahramanlığa uzanan hikayesi.

Ali Şamil Güler ilk olarak saray soytarılığı görevi verilerek Enver Paşa’ya hediye edilmişti. 110 cm boyundaki Ali Şamil’in işi sarayda Enver Paşa ve eşi Naciye Sultan’ı eğlendirmekti. Fakat birinci dünya savaşında Enver Paşa apar topar cepheye gidince bu sefer Padişah Vahdettin’in kızı Ulviye Sultan’ın sarayına atandı.

Osmanlı’da Saray Soytarısıydı, Atatürk’ün Kahraman Askeri Oldu

Ali Şamil, diğer saray soytarılarına benzemiyordu. Hazırcevaplığıyla kısa zamanda herkese kendisini sevdirmişti. Kısa boyuyla alay etmeye kalkanları pişman edecek bir zekaya sahipti.

Sarayda en çok sevdiği kişi Ulviye Sultan’ın kocası İsmail Hakkı Bey’di. Padişah Vahdettin Kurtuluş Mücadelesine karşı olduğu için İsmail Hakkı gizlice bu mücadeleye katılacaktı. Millî Mücadele başladığında gizlice Anadolu’ya gitmek isteyen İsmail Hakkı Bey’i de yakalayan Ali Şamil’di. İsmail Hakkı Bey’i tek bir şartla Padişah Vahdettin’e söylemeyecekti, kendisi de Milli Mücadeleye katılacaktı. İsmail Hakkı Bey mecburen kabul etti. İkili Atatürk’ün milli mücadelesine katılmak üzere yola çıktı.

İkili Adapazarı’na doğru yola çıkınca hikayeleri Atatürk’ün kulağına gitti. Atatürk ikiliyi Ankara’ya getirti.  İsmail Hakkı Bey’e önerilen masa başı bir işti ama İsmail Hakkı Bey cephede olmak istediğini dile getirdi. Ali Şamil de aynı şekilde cephede mücadele etmek istediğini söyledi. 110’luk askere göre kıyafet dikildi. O gece, hayatının en unutulmaz gecesiydi çünkü Mustafa Kemal misafirleriyle sohbet ederken, onunla da kadeh tokuşturmuştu. İçerisinde milli mücadelenin de ateşi vardı.

Saray hayatının konforlu yaşamını terk edip, Kurtuluş Savaşı’nın zorlu mücadelesine girişen bu “aslan yürekli cüce”nin yılları cepheden cepheye düşman peşinde koşmakla geçti. Osmanlı’da “gülünen” Ali Şamil, Cumhuriyet’te “Güler” soyadını aldı. 9 Eylül’de girdiği İzmir’den ayrılmak istemedi ve Basmane Garı’nda memur oldu. Yaşamının daha sonraki yıllarını İzmir’de geçirdi. İki kez evlenip boşandı ve İzmir’de hayata gözlerini yumdu.

Categories: Tarih

Tagged as: , ,