Bilim

Merkür Uzaylı Irka Ev Sahipliği Yapıyor Olabilir

Merkür Uzaylı Irka Ev Sahipliği Yapıyor Olabilir

Güneş sistemimizde dünya dışı yaşama ev sahipliği yapabilen gezegenlerin listesi gittikçe uzuyor. Satürn ve Jüpiter uzaylı yaşamı bulmak için en olası yerler arasında. Ayrıca yakın zamanda Mars’tan gelen görüntüler, yüzeyinin altında bir yaşam formunun olmasını mümkün hale getiriyor. Son olarak güneşe en yakın gezegen Merkür, uzaylı ırka ev sahipliği yapabilmesi için potansiyelinin bulunduğu fikri ortaya atıldı.

Merkür uzaylı türleri barındırıyor olabilir

Scientific Reports dergisinde yayınlanan yeni bir makale, Merkür’da bulunması muhtemel uzaylı ırkı için bir olayı ortaya koyuyor. Gezegenin küçük boyutu ve güneşe yakınlığı, gerçek bir atmosfer ve kurşun eritecek kadar sıcak bir yüzey sıcaklığına neden olmakla birlikte, makalenin yazarları, Merkür’de hayat varsa, yeraltında olacağına inanıyorlar. Potansiyel yüzey altı yaşamının ipucu, Merkür’ün kendine özgü “kaotik arazisinde” yatıyor. Arizona, Tucson’daki Gezegen Bilimi Enstitüsü’nden Dr. Deborah Domingue’nin yazarı olan New York Times’a konuştu: “Tuğlalar fırlatan bir çocuk düşünün. Attığı taşların kimi dik, kimi yatay düşüyor. Hatta bazıları da eğik. Bu kaotik bir arazi. ”

Merkür Uzaylı Irka Ev Sahipliği Yapıyor Olabilir

Görsel NASA tarafından servis edilmiştir.

50 yıldır, Merkür’ün bu kaotik arazisinin sebebi, büyük bir meteor yağmuru kaynaklı depremlerden olduğu düşünüldü. Ancak bu yeni makale, arazinin meteor etkisinin yaklaşık iki milyar yıl önce gerçekletiğini savunarak bu düşünceye meydan okuyor.

Alexis Rodriguez liderliğindeki araştırmacılar, sanki arazinin katmanları yok olmuş gibi, batık görünen arazinin alanları olduğunu buldular. En olası açıklama, katı sıvı ve gazlar arasında kolayca değişebilen kimyasallar olan yüzey altı uçucuların varlığı olarak düşünülüyor. Araştırmacılar, Merkür’ün çekirdeğindeki bir magma sızıntısının bu uçucuları ısıttığını, hızla gazlara dönüştürdüğünü ve arazide bulunan yükseltileri devirdiğini varsayıyorlar. Bu uçucular aynı zamanda yaşam olasılığının devreye girdiği yerler. Zira, olası yeraltı uçucularının en iyi bilinenlerinden biri sudur.

Merkür’ün yüzey sıcaklığı yaşama elverişli değil

Merkür hakkında bilinen bir şey varsa, o da gezegenin aşırı sıcak olduğudur. Yüzey sıcaklığı gün boyunca 427 dereceye kadar ulaşabiliyor. Atmosfer eksikliğinden dolayı, Merkür’deki gece vakti de -180 dereceye düşebiliyor. Merkür’ün yüzeyindeki gündüz veya gece farkı, sadece yaşamı değil, sıvı halde bulunan suya da elverişli değil, ancak eğer varsa, yüzeyde değil altındadır.

Merkür’ün yüzeyinin kısa bir mesafe altında, sıcaklıklar, bizim için olmasa da, çok daha makul bir hale geliyor. Ancak, derin deniz çukurlarında, kaynar sudan daha sıcak suda gelişen mikroplar bulunuyor. Merkür yüzeyinin altında su cepleri olsaydı, bazı yaşam türleri için ideal bir ortam olabilir. Çalışmanın ortak yazarı Jeffrey Kargel şöyle diyor:

“Su olduğu sürece, sıcaklıkların hayatta kalmak ve muhtemelen yaşamın kökeni için uygun olması mümkündür. Alexis’in bir noktada yanlış olduğunu sanıyordum. Ancak jeolojik kanıtlara ne kadar çok bakar ve oradaki kimya ve fiziksel koşullar hakkında ne kadar çok düşünürsem, bu fikrin doğru olabileceğinin o kadar farkına vardım”

Araştırmacılar, Merkür’de yeraltı okyanusları, gölleri veya bu türden herhangi bir şey olmadığını veya çok az olduğunu söylüyorlar. Herhangi bir yeraltı suyu küçük kümelerdeki kayalara bağladır. Merkür’ün yüzeyinin altında olacak herhangi bir yaşam çok temel, mikrobiyal yaşam formları olurdu. Ama yine de, güneş sistemimizde yaşanabilir ortamlar varmış gibi görünmeye başlıyor.

Categories: Bilim

Tagged as: ,