Bilim

Koronavirüs İsmi Nereden Geliyor? Koronavirüs Adını Nereden Alıyor?

Hastalığın ismi “koronavirüs hastalığı” yani COVID-19.
Virüsün adı ise “Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2” yani SARS CoV-2.
Bu ikisi birbirinden farklı ve önemli bir detay.
Koronavirüs İsmi Nereden Geliyor? Koronavirüs Adını Nereden Alıyor? Soruları da gayet mantıklı cevaplara sahip. Bu cevaplar için bazı ufak bilgiler verip sizleri aydınlatacak ve neticeye geleceğiz. Buyrun…

Koronavirüs İsmi Nereden Geliyor? Koronavirüs Adını Nereden Alıyor?

Hastalık ve Virüs İsimleri Neden Farklı?

Virüsler ve neden oldukları hastalıklar aslında hep farklı adlara sahiptir. Mesela, HIV, AIDS‘e sebep olan virüstür. Biz genelde bir hastalığın adını biliriz ancak bunun kaynağı olan virüsün adını bilmeyiz. Örneğin, kızamık hastalığı “rubeola” virüsü nedeniyle yaşanır.

Bu isimler belirli bir mantıkta verilmektedir. Virüslerde genelde yapıya bakılır.

Koronavirüs İsmi Nereden Geliyor? Koronavirüs Adını Nereden Alıyor?

Konu virüsler olduğunda ana başlık genetik yapıdır. Bu aşı, ilaç ve tanı tesleri için önemlidir. Bilim insanları ve virologların yaptığı çalışmalar sonucunda ICTV(Uluslararası Virüs Taksonomisi Komitesi) adını koyar.

Uluslararası Virüs Taksonomisi Komitesi, 11.02.2020’de bu yeni virüsün ismini “ciddi akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2)” koydu ve duyurdu. Bu isim, virüsün 2003 SARS salgınından sorumlu koronavirüs ile ilişkili olması nedeniyle seçilse de iki virüs birbirinde farklıdır.

DSÖ, daha önce Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile geliştirilen yönergeleri takip ederek 11 Şubat 2020’de bu yeni hastalığın adı olarak “COVID-19” u duyurdu.


Koronavirüs İsmi Nereden Geliyor?

COVID – 19 açılımında ise, “co”nun “korona” anlamına geldiğini; “vi”nin “virüs”ü belirttiği ve “d”nin ise “disease” (hastalık) anlamını taşıdığı bildiriliyor. “19” sayısı ise 2019 yılını temsilen, hastalığın ilk tanımlandığı tarih olan 31 Aralık’ı belirtiyor.

Bilim dünyasında sıklıkla görüldüğü gibi, koronavirüs adı Latincedir. Eski dilde, korona taç anlamına gelir.

Queensland Health’e göre , virüs bir elektron mikroskobu ile incelendiğinde virionlar bir taç görünümü verir. Bu korona yani taçlı yapı sebebiyle virüs koronavirüs ismini alıyor.

Koronavirüs İsmi Nereden Geliyor? Koronavirüs Adını Nereden Alıyor? Soruları artık sizler için cevap kazanmıştır umarım. Okuduğunuz için teşekkürler…

Bilim insanları, Myanmar’da yaptıkları araştırma kapsamında 6 yeni koronavirüs türü tespit etti. Yarasalarda keşfedilen yeni koronavirüsler, dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ile benzerlik