Dünya

Korona Virüs Salgını 300 Milyon Öğrencinin Eğitimini Aksattı

Korona virüs salgını 300 milyon öğrencinin

Koronavirüs salgınında bilanço her geçen gün daha kötüye gidiyor. 13 ülkede okulların Mart ayının ortasına kadar kapatılması, milyonlarca öğrencinin eğitim hayatını aksattı.

Koronavirüs Salgını 300 Milyona Yakın Öğrencinin Eğitimini Aksattı

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 95 binin üzerine çıktı. Toplam can kaybı 3 bin 286’ya yükselirken, Çin dışında ölüm haberlerinin sıklaştığı gözlendi.

Son olarak İsviçre’de ilk ölüm vakasının gerçekleştiği ve Bosna Hersek’te bir kişide koronavirüse rastlandığı bildirildi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkede 2 kişide yapılan testlerin pozitif çıktığını bildirdi.

Hükümetler salgının hızını azaltmak amacıyla bir dizi önlem aldı. Bunların en başında halka olabildiğince evden çıkmamaları çağrısı yapılması ve okulların tatil edilmesi yer alıyor.Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) koronavirüs salgınının 290,5 milyon öğrencinin eğitim hayatını aksattığını açıkladı.

Güncel duruma göre şu an 13 ülkede okullar kapatılmış durumda. Bu ülkelerin başında Çin yer alırken; İran, Lübnan, Azerbaycan, Ermenistan, Kuzey Kore, İtalya, Bahreyn, Irak, Japonya, Kuveyt, Moğolistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, salgın nedeniyle birçok ülkede eğitime ara verildiğini, bunun daha uzun sürmesi halinde öğrencilerin eğitim hayatının tehlikeye gireceğini aktardı. Söz konusu ülkelerde okullar genel olarak 10 Mart veya 20 Mart’a kadar kapatıldı. UNESCO bu konuda yapılabilecek konuları ele almak için 10 Mart tarihinde acil toplantı düzenleyecek.

Korona virüs salgını 300 milyon öğrencinin

Kaynak paratic.com