Can Dostlarımız

Kirpinin Dikenleri Ne İşe Yarar?

Kirpinin dikenleri ne işe yarar

Kirpinin dikenleri baktığımızda bizi ürkütür ama dikenleri onun savunma silahlarıdır. Her hayvan hayatta kalabilmek için kendi türüne has bir savunma sistemine sahiptir. Kokarcaların tehlike anında salgıladıkları koku, bazı yılanbalığı türlerinin verdiği şok, yılanların öldürücü zehirleri ilk akla gelenlerdir. İşte kirpilerdeki savunma düzeneği de iğneleridir. Kirpiler iğneleri sayesinde kendilerini savunurlar. Bu yüzden onlara yürüyen kaktüs dendiği bile olur. Ağaçlara da çıkabilen kirpiler ince ağaç dalları, ağaç kabukları, elma, karahindiba gibi maddelerle beslenirler ve yiyecek aramaya geceleri çıkarlar. Bir kirpi 11 kiloya kadar çıkabilir. Kirpi yavrusu ile yetişkin ve iri bir kirpinin beden ölçüleri arasındaki fark hayrete düşürür. Kirpilerin hareketleri ağırdır, çok yavaş yürür ve yavaş hareket ederler.

Kirpilerin vücutlarında aşağı yukarı 30 bin kadar diken vardır ve bu dikenler aslında kirpinin kıllarıdır. Oklu kirpi denilen bir türe mensup olanların dikenleri ise oldukça uzun ve kalındır.  Son derece sert olan bu kılların uçları iğnelidir ve bu iğneli kılları kurbanlarının derisine batırıp onları yakalayabilirler. Kirpiler dikenlerini batırmadan evvel uyarı verirler. Bu uyarı da çoğunlukla diş gıcırdatma, dikenleri oynatma, kuyruğu yere vurma ve tıpkı kokarcalar misali kötü koku yayma şeklinde olur.

Kirpinin Dikenleri

Tehdit altında olan yahut kızmış bir kirpi dikenlerini dikleştirir. Öyle ki kirpi dikeni dokunulunca yerinden kolayca çıkarak kurbanın derisine batar. Kirpi, dikenli kuyruğunu da savurarak kurbanının yahut rakibinin üzerinde bir sürü diken bırakabilir. Deriye batan diken deri altında ilerleyerek vücutta kaybolabilir. Hatta bazı durumlarda kirpi dikeni vücuttaki bir organı delerek ölüme dahi sebep olabilir. Fakat bu nadir görülen bir durumdur. Dikenler acıtsa bile kalıcı bir hasar bırakmaz. Batan dikenleri yavaşça çekip çıkarmak mümkündür. Kasların kasılma hareketiyle de ileri itilerek vücuttan çıkış yolu bulabilirler.

Dikenleri kirpi için mükemmel bir savunma düzeneğidir. Bilim adamları her dikenin üzerini kaplayan ince yağ tabakasının doğal bir antibiyotik olduğunu bulmuştur. Diken üzerindeki yağları inceleyen bilim adamları stafilokok ve streptokok da dahil olmak üzere altı çeşit bakterinin öldürülebildiğini keşfetmiştir. Peki kirpi dikenlerinde neden bakteri öldüren maddeler vardır diye bir soru da akla gelebilir. Kirpiler dikenlerini bazen kazara kendilerine ve başka kirpilere de batırabilirler. Kazara gelişen olaylarda diğer canlının hayatının riske girmemesi için dikenlerin bu bakteri öldüren özelliği hayat kurtarıcıdır. Kirpinin kendisi ve kendi türü kazara gelişen hadiselerde bile yaşam mücadelesini sürdürüp hayatta kalabilir. Kirpiler dikenleri yüzünde her ne kadar ürkütücü ve tehlikeli görünseler de diğer hayvanlar gibi karşı tarafı incitmemeye gayret ederler ve hatta sevebilirler.

Kirpinin dikenleri ne işe yarar? Yazı sonu

Kaynak Yumurtalıekmek.com

Categories: Can Dostlarımız

Tagged as: , ,