Can Dostlarımız

Kedilerin Kuyruk Şekillerinin Anlamı

Çoğumuz kedileri kuyruklarıyla olduğu gibi kabullenip dikkat etmesekte, kediler için kuyruk kolumuz bacağımız kadar önemli bir organdır. Kedilerin kuyruğu, bedenlerinde ve iskelet sistemlerinde omurgalarının bir uzantısıdır ve hareket kabiliyetlerinin temel taşlarındandır. Kediler kuyruklarını, fiziksel kabiliyetlerine yararı dışında iletişim amaçlı da kullanırlar ve kedilerin kuyruk şekilleri, duruşları aslında her birinde aynı mesajları verir. Kedilerin Kuyruk Şekillerinin Anlamı

Photo by Kelvin Valerio

Kedilerimizle konuşamıyor olabiliriz ancak kediler de bizler gibi iletişim kurma ihtiyacı duyan canlılar. Kedilerin kuyruklarını ele aldığımızda onları bazen dik, bazen aşağıda, bazen kabarık görebiliriz. Kedilerin aslında kuyruk hareketinin bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz?

Kedilerin Kuyruk Şekillerinin Anlamı
Photo by Tranmautritam

Kedilerin Kuyruk Şekillerinin Anlamı

Kuyruk yukarda!

Düz ya da ucu kıvrılan bir pozisyonda havada duran kedi kuyruğu kedilerin mutlu olduğunu, kendini iyi ve güvende hissettiğini, oyuna açık ve arkadaş canlısı olduğunu ifade eder. Kısaca bu kuyruk mutlu mu mutlu bir kediye aittir. Sizi gördüğüne sevinen heyecanlı ve sevgi dolu bir kalbin onların bedenlerindeki yansımasıdır. Kedinizin kuyruğunu sık sık bu şekilde görüyorsanız o çok şanslı bir kedi siz ise harika bir kedi bakıcısısınız demektir!

Kuyruk aşağıda!

Kuyruğunun aşağıda olması kedinizin korkmuş ya da kendini tedirgin ve tehtid altında hissettiğini gösteriyor olabilir. Ancak bazen de bu kuyruk kedilerin av peşinde olduğunu ya da herhangi bir cisim ya da durumu takip ettiklerini gösterir. Bu kuyruk şeklini oyun saatlerinde çok sık görebilirsiniz!

Sallanan kuyruk!

Kedinin kuyruğu aşağı yukarı sağa ve sola doğru hızlıca sallanıyorsa kediniz o an bir şeyleri anlamaya ya da tespit etmeye çalışıyordur. Bazen bu kuyruk kışkırtılmış bir kuyruk da olabilir. Mesela elinizde bir oyuncağı hareket ettirirken kediniz oyun oynamak konusunda kararsız olsa bile sizi sallanan bir kuyrukla izliyordur!

Kabarık kuyruk!

İşte bu, kedi kuyruğunun en net mesajı olabilir! Kediler birşeyden çok korktuklarında, bir şeyi kendileri için tehtid olarak gördüklerinde ya da birşeye aşırı derecede sinirlendiklerinde bu faktörü sindirmek ve uzaklaştırmak için kuyruklarını kabartırlar. Bu sayede çok daha büyük ve korkunç görünürler, en azından öyle sanıyorlar!

Kedilerin Kuyruk Şekillerinin Anlamı