Genel

Kediler ve Köpekler Ruhları Görebiliyor mu?

Kediler ve Köpekler Ruhları Görebiliyor mu?

Evde kedi veya köpeğiniz varsa bazen boşluğa veya duvara bakarak dalıp gittiğini görmüşsünüzdür, belki de boşluğa bakmıyordur?

Kesinlikle boşluğa bakmıyorlar, bilim dünyasının yakın zamanda yürüttüğü çalışmalar gösterdi ki kediler, köpekler ve diğer bazı hayvanlar insanların göremediği frekansları görebiliyorlar. Konu üzerinde biraz araştırma yapınca bu hayvanların gördüğü ruhlar aleminin bilimsel tercümesiyle karşılaşıyorsunuz.

Kapak Görseli: Jon Carling

Açıklaması son derece basit aslında, kediler ve köpekler insan gözü retinasının göremediği ultraviyole ışınları ve bazı diğer ışınları görebiliyorlar.

Kediler ve Köpekler Ruhları Görebiliyor mu?

Önceden tüm memelilerin göz yapılarının insanla aynı olduğu düşünülüyordu, yani hiçbir UV ışınlarını göremiyordu. Ancak bilim bunun böyle olmadığını, birçok memelinin UV ışınlarını görebildiğini kanıtladı.

Birkaç yıl önce Londra’daki City Üniversitesi’nden biyologlar türlerin görüşleri arasındaki bu farka dair bilimsel kanıtları ortaya koydular.

Bir internet sitesinde yer alan haber şu şekilde:

“Hiç kedinizin veya köpeğinizin sizin görmediğiniz bir şeyleri gördüğünü hissettiğiniz oldu mu? Böyle hissettiyseniz yeni yapılan bir çalışmaya göre haksız olmayabilirsiniz. Kediler, köpekler ve diğer memelilerin ultraviyole ışığı görebildiği düşünülüyor, bu da onlara bizim görebildiğimiz dünyanın ötesinde yeni bir dünyanın kapılarını açıyor.

Ultraviyole ışık, kırmızıdan mora kadar uzanan insan gözünün görebildiği ışığın ötesinde bir dalga boyu.

İnsan gözünde UV ışığın retinaya ulaşmasını engelleyen lensler bulunuyor. Daha önceleri bu lenslerin birçok memelinin gözünde bulunduğu düşünülüyordu. Bilim insanları kedi, köpek, maymun, panda, kirpi ve sansar gibi pek çok memelinin gözleri üzerinde çalışmalar yaptı. Lensten ne kadar ışığın geçip retinaya ulaştığını araştırdılar. Bazı memelilerin gerçekten de düşünüldüğü gibi UV ışığı göremediklerini ortaya koydular.

Peki bu bilimsel açıklamanın metafizik alemlere kapı aralayan bir yanı yok mu?

Kedilerin gözünü boşluğa dikip bakakalması, patilerini havaya kaldırıp bir şeylere dokunmaya çalışması, miyavlaması, tıslaması ve garip sesler çıkarması sadece UV ışıklarıyla mı ilgili? Dedesinin kaybeden adamın anlattıklarına kulak verelim.

Dedemi kaybetmemizin hemen ardından, kedimiz patilerini havada dolaştırmaya, garip şekilde miyavlamaya ve odanın içerisinde bizim görmediğimiz bir şeyleri kovalamaya başladı. Sürekli havaya zıplıyor, tavanda gördüğü bir şeye kilitlenip kalıyordu. Sanki odanın tavanında sadece kedinin görebildiği bir varlık dolaşıp duruyordu…

Bu arkadaşın kedisi bunları yaparken odada farklı bir UV kaynağı yoktu, o halde kedi neden sadece dedesinin ölümünün hemen ardından böyle garip davranmıştı?

Bir başka hikaye yine ruhlar alemini gören kediler kavramının arkasında duruyor.

Kişilerin, bizim karabasan dediğimiz uyku felci sırasında insan gölgesine benzer siluetler görmesi sık karşılaşılan bir fenomen. Bir gece uyku uyanıklık arasında bu gölgeleri gören bir kişinin kedisi tam o anda garip davranmaya başlıyor ve belli ki bir şeylerden korkuyor. Miyavlayıp sürekli tıslayan kedi bu sefer bir şeyleri merak etmiyor, bariz bir şekilde korkuyormuş.

Biz yine de bilimin tarafında durmaya özen göstereceğiz.

Çünkü insan kedilerin hareketlerini kendi korkuları, düşünceleri, hisleri etrafında yorumlamaya meyilli oluyor. Memelilerin, özellikle evcil hayvanların bizim görmediğimiz bazı şeyleri görebildiği kesin, bunu sık sık tecrübe ediyoruz. Ancak bu şeylerin ruhlar aleminden ziyade UV ışınlarıyla alakalı olması daha olası gibi duruyor. Siz yine de kediniz veya köpeğiniz boşluğa daldığında tedbiri elden bırakmayın, ne olur ne olmaz…

Categories: Genel

Tagged as: , ,