Bilim

Karantina Altındaki Günlerini Verimli Geçiren 5 Tarihi İsim

Karantina Altındaki 5 Tarihi İsim

Koronavirüs salgını hayatımızı pek çok yönden değiştirdi, karantina da bunlardan biri, işte karantina günlerini verimli şekilde geçiren 5 tarihi isim.

Koronavirüs salgını nedeniyle evde kalmak kimileri için çok can sıkıcı olsa da kimileri için yaratıcılığı geliştirmek ve şimdiye kadar yapamadıklarını yapmak için bir fırsat oldu. Tarih, karantina altında verimli çalışmalara imza atmış tanıdık isimlerle dolu. İşte bugüne ilham vermesi için karantinada olmayı bir fırsata çevirip en önemli eserlerini veren hepimizin yakından tanıdığı ünlü tarihi kişilikler.

Karantina Altındaki 5 Tarihi İsim

William Shakespeare

1606’da İngiltere’yi vuran veba salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 30’u aşında Londra’daki tüm tiyatrolar kapandı ve herkes karantinaya girdi. Bir anda kendisini işsiz bulan ve bolca vakti olan Shakespeare, evde bulunduğu süre boyunca Kral LearMacbeth, Antonius ve Kleopatra gibi yüzyıllar boyunca hatırlanacak eserlerini yarattı.Sponsorlu Bağlantı

Isaac Newton

1665’te İngiltere’de veba salgını yeniden ortaya çıktığında, Cambridge Üniversitesi’nde öğrenci olan Isaac Newton, evine çekilerek tüm zamanını kendi çalışmalarına adadı ve büyük ölçüde yol kat etti. 1667 Mart ayına kadar Woolsthorpe’taki çiftlikte kalan Newton bu dönemde kütle çekimi üzerinde düşünmeye başladı, diferansiyel ve integral hesaplamalarının temelini attı. Geçmişte alan, yay uzunluğu, tanjant bulma gibi eskiden kullanılan yöntemleri diferansiyel hesaplamayı temel alarak birleştirdi. Çiftlikte karanlık bir odada güneş ışığını bir prizmaya tutarak ışık tayfı oluşturdu ve beyaz ışığın tek başına bir birim olmadığını fark etti.

Thomas Nashe

İngiltere’de I. Elizabeth döneminde yaşamış bir oyun yazarı olan Nashe, 1592 yılında veba salgını Londra’yı etkisi altına aldığında İngiliz kırsallarına çekildi. Yazar, Summers’ Last Will and Testament adındaki ünlü eserini bu dönemde yazdı.

Giovanni Boccaccio

1347 – 1351 yılları arasında Avrupa’da büyük yıkıma yol açan veba salgını İtalya’yı da etkisi altına aldı. Yazar ve şair Giovanni Boccaccio, salgın Floransa şehrini Toskana kırsallarına çekildi. Bu dönemde, en büyük eseri olarak bilinen Decameron’u yazdı. Decameron, veba salgını sırasında aynı evde yaşamaya başlayan on insanın birbirine anlattığı toplam yüz hikayeden oluşan bir eser.

Edvard Munch

Karantina Altındaki Günlerini İnanılmaz Derecede Verimli Geçiren 5 Tarihi İsim

Çığlık isimli tablosuyla tanınan Norveçli ekspresyonist ressam, 1918-1920 yılları arasında 50 milyondan fazla kişiyi öldüren İspanyol Gribi nedeniyle Norveç’teki evinde mahsur kaldı. Resim yapmaya devam eden Munch, İspanyol gribine yakalandığı dönemde çizdiği oto portresinde kendini hasta yatağının önünde otururken resmetti.

Categories: Bilim, Genel, Tarih

Tagged as: , , , , ,