Genel

Jimi Hendrix, Moğollar ve Pink Floyd

Jimi Hendrix, Moğollar ve Pink Floyd

1967’de Silüetler‘de çalışan Aziz Azmet ve Murat Ses, aynı yıl Selçuk Alagöz grubunda çalışan Cahit Berkay ve Engin Yörükoğlu ile tanışır. Bu beş genç çalıştıkları gruplarda istedikleri müzikleri yapamamaktan şikayetçidir. Beraber bir grup kurmayı düşünürler. Daha sonra
aralarına Vahşi Kediler grubunun basçısı Haluk Kunt‘u da alıp, Moğollar ismi ile çalışmaya başlarlar.

Selçuk Alagöz grubunda çalışmış olan ve Almanya’da Cem Karaca Apaşlar’la yaptığı turneden dönen Hasan SelHaluk Kunt‘un yerini alır. İlk 45’likleri “Eastern Love/Artık çok geç“, Şubat 68’de çıkar. Bu plağın hemen ardından “Mektup/Lazy John”u yapan grup, Haziranda Altın Mikrofon yarışmasına katılır ve “Ilgaz” üçüncü olur.

Jimi Hendrix, Moğollar ve Pink Floyd

Yabancı şarkıların yanı sıra kendi bestelerini de seslendiren Moğollar, konserlerinde büyük ilgi görür. Ünleri İstanbul dışına çıkar, Anadolu’ya ulaşır. Aynı tarihlerde dördüncü plaklarını çıkaran Moğollar, 1968’i tanınmış bir grup olarak kapatır.

Jimi Hendrix, Moğollar ve Pink Floyd

1970 ağustos sonunda, Moğollar Paris’e gider. Paris‘te Moğollar , CBS firması ile üç yıllık bir anlaşma imzalar ve bir 45’lik “Behind the dark/Hitchin” yaparlar, ayrıca “Guild international du disque”isimli bir plak şirketine bir albüm yaparlar. Bu albüm “Danses et Rythmes de la Turquie-d’Hier d’Aujourd’hui”1971 yılında “Academie Charles Cros” büyük plak ödülünü alır. Bu ödülü bir yıl önce Jimi HendrixMoğollar‘dan bir yıl sonra ise Pink Floyd almıştır. Bu olay Türkiye’de de büyük yankı uyandırmış ve Moğollar’ın kitlelerce tanınmasına sebep olmuştur.

Jimi Hendrix
Pink Floyd

Tarihi boyunca Cem KaracaBarış MançoSelda Bağcan gibi dönemin önemli vokalistiyle çalışan Moğollar, 1970’lerin sonlarına doğru müzik kariyerlerine ara vermiştir. 1992’de bir televizyon programında dinlediği Moğollar‘dan etkilenen Leman dergisi çizerlerinden Kaan Ertem,” Moğollar tekrar bir araya gelsin” çağrısıyla bir imza kampanyası başlatır ve 4000’den fazla imza toplanır. Cahit BerkayTaner Öngür ve Engin Yörükoğlu arada bir bir araya gelip bu konuyu görüşürler, yeniden Moğollar’ı kurmak konusunda tereddütleri vardır, ancak kampanya’ya gelen mektuplar onlara cesaret verir.Yanlarına genç bir müzisyen Serhat Ersöz‘ü alarak, 31 Mayıs 1993’te İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda verdikleri muhteşem bir konserle geri dönerler. 1967 yılında kurulan Moğollar grubu aktif olarak müzik hayatlarına devam etmektedir.

Categories: Genel, Tarih

Tagged as: , , ,