Biyografi

Netflix’te Belgeseli Yayınlanan Korkunç Zengin Jeffrey Epstein Kimdir?

Jeffrey Epstein Kimdir?
Netflix’te Belgeseli Yayınlanan Korkunç Zengin Jeffrey Epstein Kimdir?

Jeffrey Epstein Kimdir?
Jeffrey Epstein
 (20 Ocak 1953, Brooklyn, New York, ABD. -10 Ağustos 2019, Metropolitan Islah Merkezi, New York, ABD.), Amerikalı finansçı, iş adamı ve seks suçlusu. Epstein 20 Ocak 1953’te Brooklyn, New York’da doğdu. Mesleki kariyerine öğretmen olarak başladı, daha sonra çeşitli işlerle bankacılık ve finans sektörüyle ilgilendi. Gelir gider çalışmalarıyla kısa sürede başarı göstererek multimilyoner oldu. 2008 yılında cinsel suçlardan mahkûm olana kadar, Dünya’nın finansal, siyasi ve kültürel elit kişileriyle iyi bir iş ve dostluk ilişkisi kurdu.

2005 yılının Nisan ayında Palm Beach, Florida’daki polisler bir yetişkinin 14 yaşındaki bir kıza para karşılığı uygunsuz masajlar vermesini istediği ihbar edilince Epstein’ı soruşturmaya başladı. Soruşturma sonrası Florida eyalet mahkemesi tarafından Epstein, 30 Haziran 2008’de biri 18 yaşından küçük iki genç kızı fuhuş amaçlı istismardan hüküm giydi. 13 ay boyunca gözetim altında kalan Epstein hakkında inceleme yapan federal yetkililer biri 14 yaşında, reşit olmayan tacize uğramış 36 kız çocuğu daha olduğunu tespit ettiler.

Jeffrey Epstein 6 Temmuz 2019’da Florida ve New York’ta küçük çocukları taciz etmek ve fuhuş nedeniyle hakkındaki suçlamalardan dolayı tekrar tutuklanıp cezaevine gönderildi. 10 Ağustos 2019’da kaldığı tek kişilik hücrede kendisini asarak 66 yaşında yaşamına son verdi. Her ne kadar Epstein’ın avukatları, ölümünün gerçek nedeni hakkında muazzam bir kamu şüphesi ile birlikte karara itiraz etmesine rağmen, tıp doktoru ölümünü intihar olarak belirtti. Ölümü cezai suçlamaları ortadan kaldırdığı için, bir hakim 29 Ağustos 2019’da tüm cezai suçlamaları düşürdü.

Epstein, kendisi adına reşit olmayan kızları tedarik etmesi ve cinsel amaçlı insan ticareti ile ilgili suçlamalarla karşılaşan eski sevgilisi Ghislaine Maxwell ile onlarca yıl süren bir ilişkiye sahipti. Epstein ayrıca, Epstein ile bağları nedeniyle kraliyet görevlerinden istifa etmek zorunda kalan York Dükü Prens Andrew ile uzun yıllar dostluk kurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve İngiltere Prensi Andrew bir dönem arkadaşlık yaptığı isimler arasındaydı.

Belgeselin adı: “Jeffrey Epstein: Korkunç Zengin

Netflix’te Belgeseli Yayınlanan Korkunç Zengin Jeffrey Epstein Kimdir? yazı sonu…