Dünya

Jeff Bezos ’un hack iddiaları Apple’a sıçradı!

jeff bezos
jeff bezos

Geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Jeff Bezos’un telefonunu hacklediği iddiaları gündeme düşmüştü. Bugün ise Facebook, konu hakkında telefonun WhatsApp üzerinden değil iOS üzerinden hacklendiğini ortaya attı. Jeff Bezos hack iddiaları Facebook’tan Apple’a sıçradı.

Jeff Bezos hack suçlamaları WhatsApp sonrası Apple’a kaldı!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın dünyanın en zengin adamlarından Amazon kurucusu Jeff Bezos‘a ait Apple iPhone X‘i hacklediği iddiaları ortaya atılmıştı. Hacklenme konusu her ne kadar doğrulansa da WhatsApp üzerinden hacklenme iddiaları konusunda açıklama geldi.

Sürdürülen davada Facebook, Jeff Bezos’un WhatsApp üzerinden gelen mesajla hacklenemeyeceğini, WhatsApp uygulamasının mesajlaşma sırasında uçtan uca şifreleme ile korunduğunu bildirdi. Şirket hacklenme sebebinin Jeff Bezos’un iPhone X kullanması olduğunu iddia etti.

iOS tarafında kaynaklanan açıklardan dolayı hacklendiğine işaret eden Facebook, WhatsApp mesajlarının hack ile ilgili herhangi bir açık barındırmadığının da altını çizdi. nasıl hackleyebileceğinin korkutucu hikayesini geçtik.

Jeff Bezos hack suçlamaları Apple'a kaldı! - ShiftDelete.Net (1)

Hack başlangıcının 4.22 MB’lık bir video klibe kodlanmasıyla ilgili açıklamalara da net bir cevap vermeyen şirket, güvenlik açıkları konusundaki sıkıntının Apple’dan kaynaklandığını belirtti. Soruşturma devam ederken, Jeff Bezos’un hacklenmesi ile birlikte birçok farklı gazetecinin ölümü de Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a bağdaştırılmaya devam ediyor.

Soruşturmanın ilerleyen süreçlerinde durumun netleşmesi bekleniyor. Süreç netleşmeden hack olayının iOS işletim sisteminin bir güvenlik açığı mı yoksa WhatsApp uygulamasının güvenlik açığımı belirlenemeyecek. Fakat kısa süre içerisinde de bu soru işaretine mahkemeden resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

kaynak