Kültür

İzole Yaşamdan Koparıp Kendine Çeken Kitaplar

İzole Yaşamdan Koparıp Kendine Çeken Kitaplar

Hepimiz biliyoruz ki bu izole hayata pek alışkın olmayıp kendimizi gereksiz yorgun ve sıkılmış hissedebiliyoruz fakat bu kısıtlı alanımızı fırsata çevirip bir çok türe ev sahipliği yapan Türk ve dünya klasiklerini okuyabilir hem onların sayfalarında dolanır hem de zamanımızı değerlendirmiş oluruz. İşte başlıyoruz raflar arasında dolanmaya ;

Fantastik konusuyla ve kurgusuyla kısa sürede bitirmenizi sağlayacak kitap: Kral Katili Güncesi: 1. Gün Rüzgarın Adı

Yazarımız Patrick Rothfuss Amerikalı epik fantezi yazarıdır. Bu seri aslında üçlemedir fakat yazarımız 3. Kitabı yazmaya devam ediyor. Konusuna hafif değinmek gerekirse Kvothe isimli bir edema ruhun bir simyacıdan öğrendiği büyü ile beraber çocukken ailesini kaybettikten sonraki hayatını anlatıyor. Ailesini öldürenleri bulması ve bulduğunda cezalarını vermesi için büyü okuluna gitmeli. İşte kahramanımızın öyküsü buradan itibaren başlıyor. Küçük yaşında hayatta nasıl kalıyor? Büyü nedir? Büyü okuluna nasıl gidecek?

Hüzünlü fakat sürükleyiciliği ile bir çırpıda biten roman: Kamelyalı Kadın

Alexandre Dumas’ı Üç Silahşörler eserinden tanırız fakat bu eseri de farklı bir konu işlenmiş. Aşk romanı istiyor fakat klasik hikayelerden bunaldıysanız bu kitap birebir. Bir avukat ile yosma arasında geçen duygu yoğunluğu bitmez bir aşk. En tanınan aşk romanlarından biridir ve bu roman geçmişten günümüze ışık tutar. Hala değişmeyen bazı düşünceleri, yargılayan gözleri, unutulan hisleri yeniden içinizde hissedeceğiniz hüzünlü bir kitap.

Geleceğin İlk 50 Yazarı Arasında Gösterilen Aslı Erdoğan’ın İlk Romanı: Kabuk Adam

Aslı Erdoğan “Lire” Dergisi tarafından “Geleceğin 50 Yazarı” olarak gösterilen bir yazardır. Kıyıda kalmış kadın yazarlarımızdandır. Fakat dili ve anlatımı size farklı dünyaları ve insanın bulunduğu ruhsal devinimleri işleyecek içinizede işletecek. Farklı konusuyla ilgi çeken bir kitap. Bir konferans vasıtasıyla Karayiplere giden bir kadının orada tanıştığı bir yerli adamla arasında geçenleri konu alıyor. Gündelik işlerden ve konulardan sıyıran sade bir eser.

Psikolojik Derinliğiyle Sarsacak Zülfü Livaneli Kitabı: Kardeşimin Hikayesi

Hepimiz biliyor ve kanıksamıyoruz ki Livaneli eserleri muhteşem doygunluğuyla kurgusal olarak etkileyici eserler yazan bir yazarımızdır. Çoğumuz kendisini Serenad kitabıyla tanırız fakat diğer eserlerini gölge de bıraktığını kendisi de inkar etmiyor.Kardeşimin Hikayesi kitabı kurgu olarak belki Serenad kadar sizi tatmin etmeyebilir o kadar yükselmeyebilirsiniz lakin olayların gidişatına tanık olmak için sayfalar ardı ardına kovalayacak. Kısaca konusuna değinmek gerekirse bir sahil kasabasında yaşanan cinayeti konu alır fakat olaylar düşünüldüğü gibi ilerlemez inanın sonu sizi fazlasıyla şaşırtacak.

Alışılmadık Anlatımıyla Farklı Bakış Açıları Katacak Naif Bir Eser: Suzan Defter

Bir başka kadın yazarımız Ayfer Tunç’un kaleminden Suzan Defter kitabı 12 Eylül döneminde yaşanan minik bir aşk hikayesi sunuyor bizlere. Tanık olacağınız bu hikaye tek pencereli değil çift pencereli olup iki taraflı anlatım sunuyor. Hafif ve boğmayan cümleleri ile okuyucuyu sıkmıyor. Eğer ilk kez Ayfer Tunç’un diliyle karşılaşacaksanız bu eser bir ilk olabilir sizin için.

İzole Yaşamdan Koparıp Kendine Çeken Kitaplar

Kaynak https://www.instagram.com/gogolunpaltosuu/