Gündem

İstanbul Havalimanı Özellikleri “150 Milyon Yolcu Kapasiteli”

Türkiye‘nin gündeminde belli bir süre yer eden, kimine göre muhteşem proje, kimine göre stratejik konumu ve israf konularıyla eleştrilen İstanbul Havalimanı özellikleri ile merak konusu. Dünyada kapasite ve teknoloji olarak ilk sıralarda yer alan istanbul havalimanı özelliklerine birlikte bakalım.

Yıllardır İstanbul’un yolcu taşımacılığında yükünü çeken Atatürk Havalimanı’na veda edildi. THY, 5 Nisan 2019 itibarıyla İstanbul Havalimanı’na taşındı.

İşte İstanbul Havalimanı hakkında bilmeniz gereken özelikler.

İstanbul Havalimanı Özellikleri

İstanbul Havalimanı Özellikleri
İstanbul Havalimanı

Kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük 4. Havalimanı olan 3. Havalimanı ilk etapta yıllık 80 milyon yolcu için hizmet verecek ve zaman içinde bu sayı 150 milyona kadar çıkacak.

İstanbul Havalimanı Özellikleri
İstanbul Havalimanı Turkish Airlines

İstanbul Havalimanı’nın toplam olarak kapladığı alan 76,2 kilometrekaredir.

İstanbul Havalimanı Özellikleri
İstanbul Havalimanı iç kısım

Yeni havalimanın teknolojinin son imkanları kullanıldı. Bu yüzden teknolojik alt yapısı sayesinde yolcuların pasaport, gümrük noktaları ile check-in kontuarlarında bekleme süreleri azalacak.

İstanbul Havalimanı Özellikleri
İstanbul Havalimanı güvenlik geçiş

İstanbul Havalimanı’nda 3 adet veri merkezi (data center), 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası olacak.

İstanbul Havalimanı Özellikleri
İstanbul Havalimanı iç kısım

Havalimanına döşenen fiber kablo uzunluğu İstanbul- Berlin arasındaki 1700 km’ye eşit.

İstanbul Havalimanı Özellikleri
İstanbul Havalimanı dış görünüş

İstanbul Havalimanı’ndan günümüzün en büyük uçaklarından Airbus A380 ve Boing 737-800 gibi uçakların iniş kalkışı mümkün olacak.

İstanbul Havalimanı Özellikleri
İstanbul Havalimanı THY uçakları

Havalimanındaki apron kapasitesi 500 uçak olacak.

Tamamen açıldığında yaklaşık olarak her piste saatte 19 iniş veya kalkış yapılabilecek.

İstanbul Havalimanı kule ile dış görünüş

Yolcular için en önemli konu ulaşım. Havalimanına metro ile ulaşımın 2020 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Havalimanına bağlantı yollarının inşası tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm teknolojik altyapısını ve bilişim hizmetlerini İGA Havalimanı İşletmesi tarafından kurulan İGA Bilişim sağlayacak.

Tüm teknolojik altyapısını ve bilişim hizmetlerini sağlayacak, bu hizmet dünya çapında alanında verilen en büyük hizmet niteliğinde olacak.

İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği milli sistemleri kullanacak.

İstanbul Havalimanı ile hayatımıza ilk kez girecek yenilikler de var. Bunlardan bazıları şöyle, yolcuların daha kaliteli vakit geçirmesi için düşünülmüş hızlı geçiş sistemleri, ücretsiz internet, akıllı otopark sistemleri, kayıp eşya yazılımı.

kaynak