Dizi

İslam Karşıtı Olduğu İddia Edilen Netflix Dizisi Mesih(Messiah) İptal Edildi!

İslam Karşıtı Olduğu İddia Edilen Netflix Dizisi Mesih(Messiah) İptal Edildi! Gerilim dizisi Mesih (Messiah) yalnızca bir sezonun ardından Netflix tarafından iptal edildi.

Dizide Michelle Monaghan’ın canlandırdığı CIA ajanı, yüce bir varlık tarafından Dünya’ya gönderildiğini iddia ederek adanmış takipçilerinden ordu oluşturan Mesih adlı gizemli bir kişiyi soruşturuyordu. İslam eskatolojisinde yer alan ve Arapça’da “sahte mesih, yalancı ve aldatıcı” anlamına gelen Mesih-i Deccal, “sahte İsa” (antichrist) ile karşılaştırılabilen kötü bir figür.

Dizinin yıldızlarından biri olan Wil Traval, Instagram’da dizinin Netflix‘e dönmeyeceğini doğruladı.

Traval, “Bugün çok üzücü bir gün. Biraz önce Mesih dizisinin ikinci sezonunun olmayacağına dair Netflix’ten bilgi aldım” diye yazdı.

İlk sezonunun ocakta yayımlanmasının ardından, dizinin İslam karşıtı alt metin içerdiğine dair şikayetler olmuştu. Hatta  (dizinin bir kısmının çekildiği) Ürdün’de Kraliyet Film Komisyonu dizinin ülkede yayınlanmaması için Netflix’e çağrıda bulunmuştu..

Netflix, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Mesih kurgusal bir çalışmadır. Herhangi tek bir karaktere, figüre veya dine dayanmıyor. Netflix’in tüm dizilerinde üyelerin kendileri ve aileleri için neyin doğru olduğu konusunda kendi kararlarını vermelerine yardımcı olacak derecelendirmeler ve bilgilendirmeler mevcut.

Dini duyarsızlık iddiaları dizinin iptalinde rol oynamış olsa da devam eden küresel koronavirüs salgınının uluslararası çekim programlarını koordine etmeyi daha da güçleştirdiği de ileri sürüldü. Bu, yayın platformunun yeni sezona onay vermeme kararında ana faktör olabilir.


İslam Karşıtı Olduğu İddia Edilen Netflix Dizisi Mesih(Messiah) İptal Edildi! YAZI SONU…