Gündem

İki Rus Savaş Gemisi İstanbul Boğazı’ndan Geçti

İki Rus Savaş Gemisi İstanbul Boğazı’ndan Geçti

İdlib’de TSK’ya yönelik saldırının gündemin ilk sırasına otururken Rusya’nın Akdeniz’e gönderdiği iki Rus savaş gemisi bugün İstanbul Boğazı’ndan geçti.

Rusya, Suriye kıyılarına doğru Kalibr kruvazör füzeleri ile donatılmış iki savaş gemisi gönderdi. Reuters’ın aktardığına göre, Interfax haber ajansı Rusya’nın Karadeniz filosundan iki savaş gemisinin Akdeniz’e göndermekte olduğu açıkladı. 

İki Rus Savaş Gemisi İstanbul Boğazı’ndan Geçti

Sputnik’in haberinde ise, Rus Karadeniz Filosu Sözcüsü Yarbay Aleksey Rulyov, filoya ait iki firkateynin Karadeniz’den Akdeniz yönünde İstanbul ve Çanakkale boğazlarından planlı geçiş gerçekleştirdiğini belirtti. Rulyov, “Kalibr-NK füze sistemi gibi hassas silahla donatılan Amiral Makarov ve Amiral Grigoroviç firkateynleri Sivastopol’den, Rus Donanması’nın Akdeniz’deki daimi grubuna katılacağı uzak deniz bölgesine planlı geçiş gerçekleştiriyor” diye açıkladı.

Rus savaş gemileri İstanbul Boğazı’ndan geçti.

Suriye’de 33 şehit verdiğimiz hain saldırının ardından Rusya’nın, “Suriye’ye fırkateyn göndereceğiz” açıklaması sonrasında flaş bir gelişme yaşandı. Bu sabah saatlerinde Admiral Makarov ve Admiral Grigorovich isimli iki Rus fırkateyni İstanbul Boğazı’ndan geçerken görüntülendi.Sponsorlu Bağlantı

Fotoğrafları İngiliz haber ajansı Reuters servis etti.

Fotoğraflarda görülen gemi Rus donanmasına ait Admiral Makarov. Rus donanmasının Karadeniz’deki gemilerinden biri olan Admiral Makarov 2018’de kullanılmaya başladı.

124 metre uzunluğundaki ve maksimum 4.035 ton ağırlığa çıkan gemi saatte 56 kilometre hıza çıkabiliyor. Üzerinde helikopter için bir iniş noktası ve bir hangar bulunan fırkateynin üzerinde bir adet 100 mm’lik A-190 donanma topu, 8 adet Kalibr, Oniks ve Zircon füzelerle uyumlu batarya, 2 adet torpido ve 1 adet füze bulunuyor.

Amiral Makarov kimdir?

Rusya’da Amiral Yardımcısı olarak görev yapan ve 1849-1904 yılları arasında yaşayan Stepan Osipovich Makarov, 93 Harbi’nde Osmanlı Devleti’ne karşı savaştı. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı olarak da bilinen savaşta Makarov torpido kullanan ilk isimlerden biri olmuştu.

Makarov, 14 Ocak 1878’de torpido kullanarak Batum açıklarında İntiba isimli Osmanlı gemisini batırmıştı.

Türkiye Boğazları kapatabilir mi?

20 Temmuz 1936 tarihinde imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre Türkiye’nin savaş gemilerini engelleyebilmesi için bir savaş durumunda veya ‘yakın bir savaş tehdidi’ içerisinde olması gerekiyor. ‘Barış zamanı’ olarak tanımlanan zamanlarda ise Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere ait savaş gemileri, önceden Türkiye’ye bildirim yapmak koşuluyla Boğazlar’dan geçebiliyor. 

İlgili Haber

Sosyal medyada insanlar gemilerin geçişlerine tepki gösterdi.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Categories: Gündem

Tagged as: , , , , ,