Genel

Hindistan Cevizi Yağından Nasıl Faydalanabiliriz?

Malum kış ayının gelişi ile birlikte cildimiz kuruyor ve hatta dökülmeye bile başlıyor ve biz ne yapacağımızı şaşırıyoruz. İşte bu durumda imdadımıza mucizeleriyle Hindistan cevizi yetişiyor.

Hindistan cevizi yağı, antik çağlardan beri Asya’da ekstre halinde imal edilmiştir; Hindistan cevizi ve zeytin, kayıtlara geçmiş en eski bitkisel yağ kaynaklarıdır. Büyük oranlarda kıyılan veya rendelenen Hindistan cevizleri, özellikle kek, tatlı ve şekerlemelerin yapımında kullanılmak üzere ihraç edilmektedir.

Hindistan cevizi yağı, çiğ ve olgun Hindistan cevizinden elde edilen yenilebilir bir yağdır. Hindistan cevizi içeriği bakımından oldukça farklı alanlarda kullanıma uygun görülmüş ve tarih boyunca tadından ve kokusundan vazgeçilmeyen bir meyve olmuştur.

Peki hindistan cevizi yağından nasıl faydalanabiliriz.

1.Birkaç damla Hindistan cevizi yağını yaptığınız kil maskesine karıştırın. Yüzünüzü hem arındırın hemde aynı zamanda nemlendirin. Nemin yüzünüze verdiği ışıltıya inanamayacaksınız.

2.Suya dayanıklı maskaranızı çıkartmada Hindistan cevizi yağını kullanın parmaklarınıza aldığınız bir miktar Hindistan cevizi yağını eritin  ve yüzünüze masaj yapın makyajınızda onunla birlikte eriyip gidecektir. Daha sonra yüz temizleme jeliniz ile yüzünüzü yıkayın. Sıfır ovalama ile hassas temizliğin tadını çıkartabilirsiniz.

3. Saç bakımınızda kullanın. Özellikle mevsim geçişlerinde kepek hepimizin ortak sorunu. Bununla başa çıkmanın en doğal yollarından birisi ise Hindistan cevizi. Saçlarınızın diplerine uygulayacağınız  Hindistan cevizi yağı  hem saç diplerinizi neme doyuracak hemde besleyerek daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacaksınız.3-4 saat durması yeterli olacaktır. PS: Tüm saçlarınıza uygulayarak uçlarınızın onarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Saçlarınız ışıldayacak. Haftada bir kez kullanarak kendinize ufak bir mola verebiliriz. Etkisini arttırmak için nemli bir havlu ile sararak bekleyebilirsiniz

4.Kışın amansız soğuklarından vücudumuzda tabi ki kuruyor ve hatta dökülüyor evde basitçe hazırlayabileceğiniz bir peeling ile hayatınızı daha kolaylaştırabilirsiniz. 4 yemek kaşığı esmer şekere  5 yemek kaşı kadar Hindistan cevizi yağı ekleyin ve karıştırın karışımı vücudunuza uygulayın hem ölü derilerden kurtulun hem de vücudunuzu nemlendirin düzenli kullandığınızda farkı hissedeceksiniz. Haftada 1 defa peelinigi uygulayabilirsiniz. Hem kendinizi şımartmış olursunuz hemde düzenli kullanımda hem cildin direncini arttırıyor hemde çatlak görünümünüzü azaltıyor.