Bilim

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Çok az insan böcekler tarafından ısırılmaktan kaçınır. Bu sorun yaz aylarında daha da zorlaşıyor. Bazen sizi tam olarak neyin ısırdığını tanımlamak oldukça zordur. Isırık acıtabilir, kaşınabilir ve hatta şişebilir. Birçok farklı böcek vardır ve hepsi farklı hastalıkları iletir, bu nedenle ısırığı ne kadar doğru tanımladığınız çok önemlidir.

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Eşek Arısı

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Eşek arısı soktuğu alanı kırmızı ve ciddi şişmiş hale gelir. Kabarcıklar görünebilir. Kurban çok kötü bir acı hissediyor, bir yaban arısı sokmasından gelen acıdan bile daha kötü. Eşekarısı zehiri daha da zehirlidir, çünkü böceğin kendisi daha büyüktür. Zehir histamin ve asetilkolin içerir.

Eğer kurban sokulduğu zaman soğuk terleme, kulakları ve dudakları morarıyorsa, sorunların başladığı anda, bir an önce doktora götrülmesi gerekir.

Bal Arısı

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Saldırıya uğramış kişiden iğneyi çıkarmanız gerekir. Cilt genellikle kızarır ve şişer. Bir kişi yanma hissi, keskin bir ağrı ve biraz sonra şiddetli bir kaşıntı hisseder. Alerjik değilseniz, sorunlarınız burada sona erer. Bununla birlikte, bir kişi arı zehirine alerjisi varsa, solunum problemleri olabilir, bu da  ciddi bir endişe kaynağıdır .

Yaban Arısı

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Yaban arısı sokması belirtileri, arı saldırısından sonraki semptomlara  benzer. Sokulduğu bölge kırmızılaşır ve şişer, kurban acı ve yanma hisseder ve korkunç kaşıntı daha sonra gelir. Deride kanama bile olabilir. Bir yaban arısı birden fazla kez sokabilir. Bir arı saldırısında olduğu gibi, anafilaktik bir şok olabileceğinden alerjiniz olup olmadığını bilmek çok önemlidir.

Sivrisinek

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Sivrisinek ısırıkları, bir meyvenin büyüklüğünde şişmiş kırmızı lekelere benziyor. Çoğu zaman vücudun açık alanlarında görülürler. Sivrisinekler cildin çok ince olduğu noktaları ısırır ve kan damarlarına ulaşmak kolaydır. Isırdıklarında, tükürüklerini yaraya enjekte ederler. Tükürük , kanı incelten antikoagülanlar içerir . Cildin kızarmasına, kaşınmasına ve şişmesine neden olurlar.

Kene

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Vücudun kene ısırığına tepkisi kırmızı bir noktadır. Böcek, kurbanın içinde uzun süre büyüyebilir, büyür ve kan içebilir.

En kötü şey kenelerin ensefalit, borreliosis ve diğer birçok hastalığı olan insanları enfekte etmesidir. Böceği vücudunuzdan çıkarırsanız, ancak kırmızı nokta gitmez ve büyümeye devam ederse, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

Pire

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Pire ısırıkları alerji veya sivrisinek ısırıklarıyla kolayca karıştırılabilir, çünkü ısırılan lekeler de kırmızı ve şişmiş görünür. Bununla birlikte, sivrisineklerin aksine, bu böcek ısırıkları çok acı vericidir ve kaşıntı çok daha kötüdür.

Pireler genellikle bacaklara saldırır ve sadece uyuyan bir kişi kurban olabilir. Bir böcek birkaç kez ısırır, bu nedenle kırmızı lekeler arasındaki mesafe genellikle 1 ila 2 cm’dir. Pireler birçok ciddi enfeksiyon yaratabilir.

Karınca

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Karıncaların çoğu insanlar için tehlike oluşturmaz. Bununla birlikte, kırmızı ateş karıncası çok fazla soruna neden olabilir. Püstüller, daha sonra yara izlerine dönüşecek olan ısırılan noktalarda görülür. Karıncaların zehirinde toksinler bulunur, bu nedenle kurban alerjik reaksiyona veya anafilaktik şoka sahip olabilir. Bir sazdan karınca ısırığı daha az tehlikelidir. Sivrisinek ısırığı gibi görünüyor. Isırılan bölgede uzun süre kaşınan pembe bir nokta belirir. Isırık anında, kurban sanki cilde bir miktar kaynar su dökülmüş gibi yanan bir acı hisseder.

Sığır Sineği

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Bir  nota anahtarı büyük bir şişman sinek gibi görünüyor. Sineklerin aksine, sığır sineği çok acı verir ve insan kanı içer. İlk başta, küçük bir kırmızı nokta en az 0,03 inç (1 mm) genişliğinde görünür. Sonra şişer ve kaşınmaya başlar. Sığır sineği tularemi ve şarbon gibi farklı hastalıkları iletir, ancak çoğu zaman sığırlardan insanlardan ziyade sığırlara saldırırlar.

Bit

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

Saçın büyüdüğü yerlerde – kafanızda, boynunuzda ve kulaklarınızın arkasında – sivrisinek ısırıklarına benzeyen küçük kırmızı noktalar fark ederseniz, baş biti veya kasık biti tarafından ısırıldığınız anlamına gelir . Bu tür noktalar sırtınızda, göbeğinizde, ellerinizde veya bacaklarınızda belirirse, sakatat olmalıdır. Isırıkları birkaç santim uzakta birbirinden vardır ve delinmiş gibi cilt görünüyor.

Bitler, hendek ateşi ve tifo gibi çok ciddi hastalıklar geçirir.

Tahta Kurusu

Herkesin Tanımlayabileceği 10 Böcek Isırığı

İlk bakışta, Tahta Kurusu ısırıkları pire veya sivrisinek ısırıkları veya alerjik reaksiyon gibi görünür. Cilt kızarır, şişer ve kaşınmaya başlar. Ancak, Tahta Kurusu “iş” tanımanın bir yolu var. Isırıklar birbirine çok yakın ve derideki küçük yollar gibi görünüyor. Tahta Kurularının ısırıkları sivrisineklerden daha acı vericidir. Tahta Kuruları geceleri avlanırken sabahları çok sayıda ısırık fark edilebilir.

Categories: Bilim, Sağlık

Tagged as: , , , , , , , ,