Genel

Havuç Çorbası İle Binlerce Bebeği Kurtaran Doktor

havuç çorbası ile kurtarılan bebekler

Ernst Moro ismi muhtemelen kimse tarafından duyulmamıştır çünkü kitaplarda onun hakkında fazla bir şey okumadık ve televizyonda onun hakkında filmler görmüyoruz. Ancak doktorlar, bu Avusturyalı çocuk doktorunu, atılımları binlerce bebeğin kurtarılmasına yardımcı olan ve hala tıpta kullanılan olağanüstü bir uzman olarak biliyor.

havuç çorbası ile kurtarılan bebekler

Ernst Moro

havuç çorbası ile kurtarılan bebekler

Ernst Moro, 1874’te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olan Slovenya’nın Ljubljana kentinde doğdu . Avusturya’nın Graz kentindeki üniversitede okudu ve daha sonra Almanya’nın Heidelberg Üniversitesi’nde pediatri profesörü oldu . Pediatri, o günlerde Avrupa’da bağımsız bir tıp alanı olarak gelişiyordu ve bebeklerdeki ölüm oranı çok yüksekti ve yaklaşık% 25’e ulaştı . Binlerce bebeğin o zaman öldüğü en önemli nedenlerden biri ishaldi. Doktor Moro bu bebekleri kurtarmanın bir yolunu bulmayı başardı ve çözümü aynı zamanda basit ve dahiydi.

Ersnt Moro , bebeklere kendi tarifine göre pişirilmiş havuç çorbası vermeyi önerdi . Moro’nun havuç çorbasında sadece 3  bileşen bulunur :

  • Havuç (500 g)
  • Su
  • Tuz

havuç çorbası ile kurtarılan bebekler

Havuçları iyice yıkıyoruz ve küçük küçük doğruyoruz, yumuşayana kadar kaynatıyoruz.  Havuçları elek içinden geçirin ve toplam sıvı miktarı 1 litreye eşit olacak şekilde su ekleyin. Bir çimdik tuz ekle.

Bu basit çorbanın bebeklerde, en kötü formlarında bile ishali durdurduğu ortaya çıktı ve bu tarif binlerce çocuğun kurtarılmasına yardımcı oldu. Daha sonra, çalışmalar göstermiştir oligosakkaritler bu havuç çorbası bulduğu bağırsak duvarlarına yapışmasını engelledi bakteriler , ishal durdurma. Zamanla bu ilaç antibiyotikler ve antidiyare ilaçları ile değiştirildi, ancak o günlerde bebeklerde hayatta kalma oranını önemli ölçüde artırmaya yardımcı oldu.

Hayat kurtaran havuç çorbasının yanı sıra, Ernst Moro’nun günümüz pediatrisinin kilometre taşları haline gelen bir sürü başka keşif var.

  • O  keşfetti sözde “kucaklayan refleks” veya Moro refleks olduğunu, bebeklerde spastik serebral palsi saptanmasına yardımcı olur.
  • O  icat terim “ilk trimester” ve gebeliğin bu dönemin temel özellikleri nitelendirdi.
  • O  geliştirdiği 1960 yılına kadar kullanıldı tüberküloz için basit cilt testi.
  • O  keşfetti anne sütüyle beslenen bebeklerin organları biberonla beslenen edildi çocuklara kıyasla daha etkili bakteri savaştığı.

Doktor Moro , 1936’da Heidelberg Üniversitesi’nden emekli oldu ve 1948 yılına kadar özel bir çocuk doktoru olarak çalışmaya devam etti.

Daha önce hiç doktor Moro ya da onun havuç çorbasını duydunuz mu? Sağlığınız söz konusu olduğunda harikalar yaratabileceğinden başka basit ürünler biliyor musunuz?

Categories: Genel, Sağlık, Tarih, Yemek

Tagged as: , , ,