Kültür

Hala Sırrı Çözülemeyen Mekanik Satranç Ustası Türk

Hala Sırrı Çözülemeyen Mekanik Satranç Ustası Türk

Bunu üreten kişiyi türk sandınız belki ama değil, 1700 lerde Wolfgang Von Kempelen tarafından yapılıyor. Satranç tahtası bulunan bıyıklı, osmanlı bir adam düşünün. Yapabildiği tek şey satranç oynamak olan bu masa, masadaki hamleleri tarıyor ve ona göre hareket ediyordu.

Hala Sırrı Çözülemeyen Mekanik Satranç Ustası Türk

Sadece satranç oynamak için tasarlanmış yarı otomatik sadece oynaması için kurulması gereken, tipiyle Türk denilen, tahta insan gerçek bir kişi boyutlarındaydı. Ve karşısında rakip tanımıyordu herkesi teker teker yeniyordu.

Sırrı Çözülemedi

Hareketli oyuncaklar dönemi tüm avrupada popülerlik kazanmışken Türk içinde şöhret sahibi olması zor değildi. Saraylarda hareketli oyuncaklar bir çok işi yapıyorlardı. Türk sadece satranç oynayabiliyordu ama herkes tarafından merak edilen bir oyuncağa dönüşmüştü.

Türklerin Reklamı Yapılıyordu

Von Kempelen icadını dünyaya çok başarılı olduğunu söyleyerek tanıtıyordu. Herhangi bir sihir veya ilüzyona sahip değildi. Kempelen bir gün ana sistemi çıkarıp masaya koydu. İnanmayanların istediği kadar deneyebileceğini söyledi. Yaptığı tek hareket gözlerinin oynatmak, başını sallamak, ve ona göre satranç hamlesi yapmaktı. Kimse Türk’ü yenemiyordu.

Yenilmezdi

Kimse bu makinayı yenemiyordu, sanki başka bir varlık vardı içinde. Satranç konusunda uzman olan Türk, herkesi tek tek yeniyor maç sonunda içi açılarak içinde kimsenin olmadığı her yarışmacıya gösteriliyordu.

Korkanlar da Oldu Tabii

O yıllarda kendi kendine hareket eden bir makina ve satranç ta kimseye yenilmiyor, kim korkmaz ki.

Rakipleri Artıyordu

Meşhur olunca herkes tarafından oynama isteği uyandırdı. Edgar Allan Poe ile tanışmadan önce büyük bir dünya turuna çıkmış, Prusya Kralı II. Frederick‘i ve İngiltere Kralı III. George‘u yenmişti.

Daha Kimleri Kimleri Yenecekti

Benjamin Franklin’i de yenen Türk, en büyük rakibiyle yarışacaktı, bu kişi O dönemde Napolyon Bonapart’tan başkası değildi.

Napolyon Hile Yaptı

Napolyon Türk’ü hile yaparak yenmeye çalıştı ama Türk bununda farkındaydı. Napolyon hile yapınca parmaklarını masaya vurmaya başlayan Türk, Napolyonun diğer hileli hamlesinde bir anda santranç masasını yerle bir ediyor. Napolyon ise sadece şunları söylüyor: ”Hak Ettim”.

Sırrı Hala Çözülemedi

Bir çok teori ortaya atıldı ama en garibi ise masanın içinde gerçek insan olduğunu savunanlardı. Ama hiç bir zaman sırrı çözülemedi. Şimdiki zamanımızın otonom makinalarına öncülük eden bir makina, durumu analiz ediyor ve ona göre tepki veriyor.

Categories: Kültür, Tasarım, Teknoloji

Tagged as: , ,