Sağlık

Genç Yaşına Rağmen Koronavirüsü Atlatma Sürecinin Ne Kadar Zorlu Geçtiğini Anlatan Adam

Koronavirüsü Atlatma Sürecinin Ne Kadar Zorlu Geçtiğini Anlatan Adam

ABD’li genç Bradley Ziffer yakın zamanda Koronavirüsü atlatanlardan biri. Süreç boyunca yaşadıklarını anlattığı Flood’u sizlerle paylaşıyoruz.Tüm bu yaşananlar çok üzücü. Lütfen evlerinizde kalın!


1) “Geçen hafta COVID-19 ve zatürre ile mücadele veriyordum. Hayatımda bir kez bile bu kadar hasta olmamıştım…”

“Gençler risk grubu altında değil, onlar daha hafif atlatıyorlar.” düşüncesi tamamen yanlış. Geçirdiğim bu günleri ve yoğun bakımın nasıl bir şey olduğunu sizlere anlatmak istiyorum.”


Koronavirüsü Atlatma Sürecinin Ne Kadar Zorlu Geçtiğini Anlatan Adam

2) “Her şey 10 gün önce başladı. Normalde olduğundan daha fazla yorgun hissediyordum…”

“Baş ağrım vardı ve bu yüzden ateş düşürücü kullandım. Bundan iki gün sonra ateşim çıktı ve nefes bile almakta zorlanmaya başladım. Bir gün sonra ise göğüsümün altında, kalbimin yakınlarında durduramadığım bir ağrı oluşmaya başladı. Yorulmadan konuşmak bile artık güçtü.”


3) “Bütün bu anlattığım süreç boyuna dışarıya hiç çıkmadım ve doktorumu aradım…”

“Yaşanan salgın ve benim belirtilerimden dolayı bana bir randevu ayarlayamadılar. Beni sağlık departmanına yönlendirdiler. 4 kez aramış olmama rağmen telefonu açan adam bana ‘Artık daha fazla arama, test yok!’ diye bağırdı.”


4) “Bundan bir saat sonra sağlık departmanından başka biri beni aradı ve bana belirtilerimi sordu…”

“Savaşmam gerektiğini söyledi ve ardından da ‘şüpheli’ olduğumu belirtti. Bütün belirtilerim ve ateşim daha da kötüye gidiyordu. Ben de o gece acil servisi aradım.”


5) “Belirtilerimden dolayı benden uzak durmamı istediler…

“Sabah olduğunda ateşim artık 104°F yani 40°C’ ye ulaşmıştı. Hayali şeyler görüyor, duyuyor ve umudumu yitiriyordum. Kendimi çok çaresiz hissettim. Öğleden sonra doktoru aradığımı hatırlıyorum. Gerisini hatırlamıyorum bile.”


6) “Bu anlattıklarımdan sonra hastaneye gittim…”

“Arabadan indim ve yere çöktüm. Tekerlekli sandalyeyle yoğun bakım ünitesine götürülürken uyandım. Sonra tekrar bilincimi kaybettim. Nerede olduğumu bile bilmediğim bir yerde uyandığımı hatırlıyorum. Öldüğümü sandım. Ondan sonra…”


7) “Anksiyete atağı geçirdiğimde artık nefes bile alamaz haldeydim ve hayatta olduğumu fark ettim…”

“Bana oksijen, sıvı ve antibiyotik verildi. Koronavirüs testinin yanı sıra bana başka testler de yapıldı. Boğazımdan örnek alındı, kan tahlilleri yapıldı, mukus örneği ve EKG çekildi. Tam 6 saat boyunca bekledim…”


8) “Test sonucum pozitif çıktı…”

“Bana pnömoni teşhisi konuldu ve reçeteme antibiyotik yazıldı. Artık iyileşiyorum. Eşimi haftalardır görmedim ve çok özledim. Yalnız hissediyorum ama aynı zamanda da öfkeliyim. Yardım almam neden bu kadar uzun sürdü? Ya yaşlı biri olsaydım? Ya bağışıklığım bütün bu olanları kaldıramasaydı?”


9) “Devletimiz başarısız oldu…”

“Ben şanslıyım ama diğerleri benim kadar şanslı olmayacak. Artık harekete geçmek zorundayız. Söz değil eylem gerek. Eğer onlar yapmazlarsa biz ihtiyaç duyacağız. Evde kalın, akıllı olun. Hiçbir ölüm cahil olmaya değmez. Bunu başarabiliriz.”


İnsanlar ise bu tweetlerden sonra kendi deneyimlerini ve yorumlarını anlattı: 👇

“Aynısı kız kardeşimin de başına geldi. Ateşi 40 dereceye çıkmasına rağmen hastalığın 9. gününe kadar test yapılmadı. Şu an da pnömoniden dolayı hastanede kalıyor. NBA ve Thom Hanks hemen test yaptırabiliyorken sıradan bir insansanız size bol şans diliyorum. Henüz bu daha başlangıç.”


👇”Hastalığı hafif atlatacağı söylenirken kullanılan ‘hafif’ kelimesi yaşamları ventilatörlere bağlı olmayan herkes için kullanılabilir. ‘Hafif’ vakalardan bahsederken söylenmek istenen budur.”


👇”Doktora ilk gittiğimde ateşim 39.7’di ve bana iyi olduğum söylendi…”

“Aradan iki gün geçtikten sonra ateşim 39.8’e çıktı ve zatürre olduğum söylendi. Beni ‘genç’ olduğum ve altında yatan başka hastalıklarım olmadığı için test etmeyi reddettiler. İlk kez zatürre oluyorum ve çok canım yanıyor.”


👇”Bugün bana koronavirüs zatürre teşhisi konuldu…”

“Eve gitmem ve sadece nefes alamazsam gelmem gerektiği söylendi. Doktorlara beni ciddiye almaları için 10 gündür yalvarıyorum. Yardım aramaktan tükendim. Evdeyken boğulmaktan korkuyorum ve her şey çok geç olacak.”


👇”Paylaştığın için gerçekten teşekkürler…”

“Neler olduğunu bilmek, belirtileri öğrenmek ve nereden yardım alıp nereden alamayacağımızı bilmek bizim için yararlı. Yardım bulduğuna sevindim ve umarım yakın bir zamanda iyileşirsin.”


👇”Seni bu durumu getiren sağlık sisteminin ta kendisi. Çok üzgünüm ve bu çok korkunç.”


👇”Gerçekten çok üzgünüm. Göğüs ağrıları ve öksürüğümün 19. günündeyim. Bende zatürre ve muhtemelen Covid-19 olduğunu düşünüyorum. Şaka değil.”


👇”Hikayeni paylaştığın için teşekkürler, hayat kurtaracak.”

Kaynak.

Categories: Sağlık

Tagged as: , ,