Can Dostlarımız

Fındık’tan Haber Var! Gençlik Hastalığı Teşhisi Konulan ‘Fındık’, Kritik Süreci Atlattı

Fındık’tan Haber Var! Gençlik Hastalığı Teşhisi Konulan ‘Fındık’, Kritik Süreci Atlattı

Yakalandığı gençlik hastalığı nedeniyle tedaviye alınan Kayacık Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu’nun maskotu Fındık, kritik süreci atlattı.

Tokat’ın Turhal ilçesi Kayacık köyündeki Kayacık Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu Müdürü Ahmet Aktürk ve öğretmenlerden Mustafa Önlen’in mezarlıkta bularak okula getirdikleri av köpeği melezi olan erkek yavru köpek ilgi odağı olmuştu. Öğrencilerin yoğun ilgi ve sevgi gösterdiği Fındık, sosyal medyada gündemin ilk sıralarına çıkmıştı. Okul aile birliği başkanı Bedriye Göçer’in diktiği okul formasıyla öğrenciler arasında dolaşan ve bu haliyle büyük sempati kazanan ‘Fındık’ yaklaşık 10 gün önce rahatsızlandı. Önce Turhal Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne oradan da Ankara’da özel bir kliniğe getirildi.

Fındık’tan Haber Var! Gençlik Hastalığı Teşhisi Konulan ‘Fındık’, Kritik Süreci Atlattı

Tokat’ın Turhal ilçesinde mezarlıkta bulunan ve ‘Fındık’ adı verilen yavru köpek, okulun maskotu olmuştu.

Tokat’ın Turhal ilçesi Kayacık köyündeki Kayacık Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu Müdürü Ahmet Aktürk ve öğretmenlerden Mustafa Önlen’in mezarlıkta bularak okula getirdikleri av köpeği melezi olan erkek yavru köpek ilgi odağı olmuştu.Sponsorlu Bağlantı

Okulun bahçesinde yapılan kulübede yaşayan ve forma giydirilen Fındık, sosyal medyada da ilgi odağı haline gelmişti.

Okul aile birliği başkanı Bedriye Göçer’in diktiği okul formasıyla öğrenciler arasında dolaşan ve bu haliyle büyük sempati kazanan ‘Fındık’ yaklaşık 10 gün önce rahatsızlanmıştı. Önce Turhal Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne oradan da Ankara’da özel bir kliniğe getirilmişti.

Fındık geçtiğimiz hafta rahatsızlandı.

Geçtiğimiz hafta rahatsızlanan ve önce Turhal Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne oradan da Ankara’da özel bir kliniğe getirilen yavru köpek tedavi altına alındı.

Yapılan kontrolde distemper (gençlik hastalığı) teşhisi konulan ‘Fındık’, hastalığının diğer köpeklere bulaşma ihtimali nedeniyle karantinaya alınırken tedavi masraflarını ise isminin açıklanmasını istemeyen bir hayvansever üstlendi.

“Okuluna dönüp dönmeyeceğini zaman gösterecek”

‘Fındık’ın tedavisini üstlenen veteriner hekim Bahri Terzi, “Okuluna dönüp dönmeyeceğini zaman gösterecek” dedi.Sponsorlu Bağlantı

‘Yaşamsal riski her zaman devam ediyor’

Yavru köpeğin tedavisini yapan veteriner hekim Bahri Terzi, ‘Fındık’ın kritik süreci atlattığını söyledi.

Terzi, “Gençlik hastalığında hayatta kalma ihtimalleri çok düşük oluyor. Virüs sinir sistemine yerleştiği zaman dejenerasyon başlatıyor. Onun geri dönüşümü olmuyor. Kritik durumu atlattı gibi. Yürümede ve dengede sıkıntı yaşayacak. Yaşamsal riski her zaman devam ediyor. Her şey yolunda giderken bir ay sonra sinir sisteminde yerleştiği için bir anda hayatlarını kaybedebiliyorlar. O yüzden her zaman savaşması gerekiyor. Okuluna dönüp dönmeyeceğini zaman gösterecek” dedi.