Film

Filmlerdeki Kötü Karakterlerin iPhone Kullanması Yasakmış!

Yönetmen Rian Johnson, Apple’ın, ürünlerinin filmlerde kullanımıyla ilgili koyduğu bir kuralı paylaştı. Filmlerdeki Kötü Karakterlerin iPhone Kullanması Yasakmış!

Geçenlerde gösterime giren “katil kim” komedisi Bıçaklar Çekildi’deki (Knives Out) bir sahneyi tartışan Johnson, gözlerden kaçmış olabilecek bir detaydan bahsetti.

knives out Kötü Karakterlerin iPhone Kullanması

Filmdeki sahnelerin incelendiği videonun 2,52’inci dakikasında yönetmen sözlerine, “Bunu söylemeli miyim emin değilim, haha! … Çok ilginç bir şey” diye başlıyor ve ekliyor:

Apple filmlerde iPhone kullanmamıza izin veriyor ama (bu gizem filmi izlerken çok önemlidir) kötü adamların kamera karşısında iPhone kullanmasına izin verilmiyor.

Johnson sözlerine şöyle devam ediyor:

Filmlerinde bir yere kadar kimliği gizli kalması gereken kötü karakterler olan her yapımcı şu an muhtemelen beni öldürmek istiyor.

Öte yandan NME’nin aktardığına göre Apple, yönetmenin açıklamasına yanıt vermedi.

Gösterime kasımda (Türkiye’de ocakta) giren Bıçaklar Çekildi, coşkulu yorumlar almıştı. NME’den Olly Richards, “nefis, çok zekice kurgulanmış saf eğlence” diye nitelediği filme 4 yıldız vermişti.

Daniel Craig’in canlandırdığı Güneyli dedektif Benoit Blanc’ın devralacağı yeni bir vakaya odaklanacak devam filmine geçen onay gelmiştii. Yapımcı Ram Bergman, “Daniel bu işi yaparken çok eğlendi ve daha fazlasını yapmak istiyor” demişti. Filmlerdeki Kötü Karakterlerin iPhone Kullanması Yasakmış! OUT…

Kara Şövalye (The Dark Knight) ve Black Panther gibi filmlerin hak ettikleri muameleyi görmemelerinden bildiğimiz gibi Oscar Ödülleri iş süper kahraman filmlerine geldiğinde hasmane davranmak gibi kötü bir üne sahip.

Süper kahraman etiketi genellikle Akademi’nin temel anlaşmazlık sebebi oluyor. Sadece kağıt üzerinde çizgi roman uyarlaması olan Joker bu senenin arbedesinde geniş ölçüde görünürlük kazandı ve Joaquin Phoenix’le En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı ama diğer süper kahraman girişimleri alışıldık şekilde göz ardı edildi.