Gündem

İBB Tarafından Satın Alınan Tabloda Fatih Sultan Mehmet’in Karşısındaki Kim? (Video)

Fatih Sultan Mehmet’in Karşısındaki Kim. İtalyan ressam Gentile Bellini’nin, Fatih Sultan Mehmet’i resmettiği çalışması İBB tarafından satın alındı. Eserin günümüze kadar gelen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden biri olduğu belirtildi.Tablonun öyküsi 1479’lu yıllara uzanıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun Venedik’le yaptığı İstanbul Anlaşması uyarınca İstanbul’a gelen ressam Gentile Bellini, Fatih’in 3 portresini yapmıştı.

Bellini, 1479-1481 yılları arasında Saray’da ağırlanmış ve tabloları o dönem yapmıştı.

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından çizilen Fatih Sultan Mehmet’in üç ünlü portresinden birisi olan tablo bugün Londra’da açık artırmayla satışa çıkarıldı. Açık artırmada tabloyu alan kurum İBB oldu. Tablo için 770 bin sterlin (6 milyon 500 bin lira) ödeneceği öğrenildi.

Satın alımı Twitter hesabından duyuran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şöyle dedi:

“Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık.”

“Sultan 2. Mehmet, mevki sahibi genç ile birlikte” isimli portrenin tarihi 1479 yılına uzanıyor.

Ressamın imzasının olmadığı tablodaki ikinci kişinin kimliği bilinmiyor ancak şehzadelerden biri olduğu tahmin ediliyor. Sosyal medyada bu konu ciddi şekilde tartışma konusu oldu.

Hiçbir yanıt tatmin etmeyince gözler tarihçilere çevrildi. İlber Ortaylı Habertürk’te anlattı. Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki kişinin Cem Sultan olduğunu belirterek, “Fatih, yetenekleri konusunda Cem’i kendisine yakın buluyordu” dedi.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Londra’da 7.9 milyon TL’ye satın aldığı Fatih Sultan Mehmet’in portresi hakkında açıklamalarda bulundu.

Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz’ın konuğu olan Ortaylı, portrede Fatih Sultan Mehmet’in yanındaki kişinin Cem Sultan olduğunu belirterek, “Cem Sultan’ı Fatih Sultan Mehmet seviyordu ve yetenekleri konusunda kendisine yakın buluyordu” dedi.

PORTRENİN ÖZELLİKLERİ

Gentile Bellini’nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33.4, boyu ise 45.4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480.

Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan ressam Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etmiş, resmini yapmasına izin vermeden önce onun yeteneğinden emin olmak için saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirmişti. Fatih, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başlamıştı.

Fatih Sultan Mehmet’in Karşısındaki Kim Yazı Sonu…

Kaynak