Sağlık

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt kesinlikle hem lezzetli olup hem de bu kadar yararlı olmasıyla muhteşem bi besin. Sütten mayalanan yoğurt süt ürünlerinin bir mucizesi gibi. Yoğurt bu kadar yararlıyken son zamanlarda market ürünlerine güvenin azalmasıyla insanlar yoğun şekilde ev yoğurdu nasıl yapılır? Yoğurt mayalamanın püf noktaları nelerdir? Ev yapımı yoğurt tarifi gibi aramalarla konuyu araştırıyor. Buyrun birlikte evde yoğurt nasıl yapılır? ve ev yapımı yoğurtta püf noktalara birlikte bakalım…

Ambalajlı çoğu ürüne olduğu gibi süt ve süt ürünlerinde özellikle yoğurt konusunda bir şüphe söz konusu. Bu kadar yararlı ve lezzetli bir besin olan yoğurt eğer evinizin yakınlarında güvenilir bir süt tedarikçisi varsa sabah sağılmış taze süt ile kaliteli yoğurt yapmak çok kolaydır.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Ev yoğurdu için öncelikle tedarik ettiğiniz sütü güzelce kaynatın. Kaynama işlemi başladıktan sonra 6 dakika karıştırın ve sürenin sonunda ocaktan alıp mayalayacağınız kaba koyun.(Kaynattığınız tencerede de bu işlemi yapabilirsiniz annem o şekilde yapmakta.) Üzerine önceki yoğurdunuzdan yoksa komşunuzdan veya bir mandıradan aldığınız mayayı eklemeye hazırlanın.

Evde yoğurt yapımı için maya ölçüsü de önemlidir. 1 yemek kaşığı maya 1 lt süt için idealdir ve dikkatli olunması gerekir fazla maya hızlı ekşime ile netice verir. Mayayı daha az ölçüde kullanmak yoğurdun oluşumunu uzatır ancak daha kaliteli netice verir.(Annem genelde mayayı az tutup süreyi uzun tutar çünkü tek seferde çok miktarda yoğurt yapar)

Mayalama

Beklettiğiniz ve ısısı ılık(42-45 derece) diyebileceğimiz hale gelen sütünüz hazırda beklesin, siz de maya olarak kullanacağınız yoğurdu bir kaseye koyup üzerine sütünüzden azıcık ilave ederek sulandırın ve karıştırın. Şimdi sıra kasedeki karıştırdığınız mayayı sütün olduğu kaba ilave etmenizde. Bunu yapmadan önce sütün bulunduğu kabı dairesel olarak karıştırıp o sırada tam ortasına mayayı dökmenizi tavsiye ederim. Döktükten sonra da 2 3 tur karıştırıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Ardından yoğurdu mayaladığınız kabı sarıp sarmayalın ve kapağını da güzelce kapatın. Oda sıcaklığında ortalama 4-6 saat arası mayalandırmaya bırakın.

Gelelim Ev Yapımı Yoğurtta Püf Noktalara

Sütü kaynattıktan sonra üzerine peçete açmak nemi olmayı ve kıvamlı yoğurt yapmayı sağlar.

Yoğurt olduğunda ağız kısmını açıp 30-45 dakika oda sıcaklığında bekletin. Daha sonra buzdolabına koyabilirsiniz.

Yoğurt mayalandığında üstünü açınız.

Yoğurta kaymak seviyorsanız mayalarken kaymağı dağıtmayın. Süt soğuduğunda üst kısmında tabaka meydana gelir. Maya koyarken o tabakayı yok etmezseniz iyi kaymak elde edilir.

Yoğurdun kıvamlı olması için bir püf noktası ise, Yoğurdu buz dolabına koyduktan sonra üstünü 1 gün açık bırakın. Yoğurt daha katı ve kıvamlı olacaktır.

Aileden Gördüğüm ve araştırarak derlediğim tarif umarım işinizi görür. Unutmayın kimsenin yoğurdu aynı lezzette olmaz zamanla herkes bu konuda kendini deneyerek geliştiriyor. Afiyet olsun…

Categories: Sağlık, Yemek

Tagged as: , , ,