Dünya

Evde Kalmanın Etkisi İle İnternet Çökebilir

Evde Kalmanın Etkisi İle İnternet Çökebilir

Hepimizin eve kapalı kaldığı şu günlerde, analistlerden gelen yorum içimizi kararttı: İnternet yakında çökebilir. Koronavirüsün büyük ölçekli internet sorunları çıkartabilecek. İnternet kullanımında, yoğunluklu olarak sağlık hizmetleri ve çevrimiçi derslere öncelik verildiği için bunun gerçek olması işten bile değil.

İnternet yakında çökebilir

Evde Kalmanın Etkisi İle İnternet Çökebilir

COVID-19 koronavirüsün tek etkisi bizlere değil. Aynı zamanda teknoloji dünyasında da büyük tahribatlar yapıyor. Netflix ve YouTube gibi büyük internet hizmetleri, yüzlerce milyon insanın talep ettiği devasa artışa ayak uydurmak için akış çözünürlüklerinin kalitesini düşürmek zorunda kalıyorlar. Avrupa ülkelerindeki uzmanlar, sağlık ve acil durum hizmetleri gibi şeylere ve diğer her şeye kıyasla çevrimiçi eğitime öncelik verecek büyük ölçekli “internet sınırlaması” göreceğimizi tahmin ediyorlar.

Assembly baş analisti Matthew Howett Telgraf’a şunları söyledi: “Eğer dünya çapında 850 milyon çocuğun uzun süreli çevrimiçi ders almaya başladığı bir durumda, operatörler oyun trafiği yerine video trafiğine öncelik vermeye başlamak isteyebilir”.

Uzmanlar, her ne kadar internet trafiğinin çok büyük kısmını tüketen, Netflix ve Youtube izleyicileri şu aralar düşük kalite yayın alsa da bu kısıtlamanın yeterli olmayacağı görüşündeler.

COVID-19 koronavirüsünün dünya çapında akış hizmetlerini etkilediğini zaten biliyoruz, ancak önümüzdeki aylarda çok inişli çıkışlı bir internet kullanımının olacağı anlaşılıyor.

COVID-19 koronavirüsün tek etkisi bizlere değil. Aynı zamanda teknoloji dünyasında da büyük tahribatlar yapıyor. Netflix ve YouTube gibi büyük internet hizmetleri, yüzlerce milyon insanın talep ettiği devasa artışa ayak uydurmak için akış çözünürlüklerinin kalitesini düşürmek zorunda kalıyorlar. Avrupa ülkelerindeki uzmanlar, sağlık ve acil durum hizmetleri gibi şeylere ve diğer her şeye kıyasla çevrimiçi eğitime öncelik verecek büyük ölçekli “internet sınırlaması” göreceğimizi tahmin ediyorlar.COVID-19 koronavirüsün tek etkisi bizlere değil. Aynı zamanda teknoloji dünyasında da büyük tahribatlar yapıyor. Netflix ve YouTube gibi büyük internet hizmetleri, yüzlerce milyon insanın talep ettiği devasa artışa ayak uydurmak için akış çözünürlüklerinin kalitesini düşürmek zorunda kalıyorlar. Avrupa ülkelerindeki uzmanlar, sağlık ve acil durum hizmetleri gibi şeylere ve diğer her şeye kıyasla çevrimiçi eğitime öncelik verecek büyük ölçekli “internet sınırlaması” göreceğimizi tahmin ediyorlar.

Categories: Dünya, Gündem

Tagged as: , ,