Heylogs Özel

En Uzun Gece Nedir? En Uzun Gece’de Ne olur?

En uzun gece 2019 ne zaman? sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kış gündönümü olarakta bilinen en uzun geceye çok az bir süre kaldı. En uzun gün Kuzey Yarımküre’de kışın da başlangıcı anlamına geliyor. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre’de gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlıyor. Bu güne özel birçok markada ve sitede indirimler yapılıyor. En uzun gece 2019 ne zaman? diye merak edenler için kış gündönümü tarihleri haberimizde sizlerle..

Photo by Miriam Espacio

EN UZUN GECE 2019 NE ZAMAN?

21 Aralık 2019 yılında Cumartesi gününe denk geliyor. Güneş ışınları Oğlak dönencesine dik açı ile gelir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Kuzey yarım kürede 21 Aralık’ta en kış gündönümü yaşandıktan sonra 23 Aralık’tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlar.

Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarım kürede en uzun gün, Kuzey yarım kürede kış gündönümü yaşanır. Kuzey yarım kürede gölgelerin en uzun olduğu gündür.

Kış gündönümünün yaşandığı gün, gündönümü olarak adlandırılır. Gündönümü, güneşin dünyaya (ekvator çizgisine) en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. Gündüzlerin ve gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı andır.

21 Aralık En Uzun Gece ‘de Neler Yaşanıyor?

a. Kuzey Yarım Küre

Güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 43°06′ lık açı ile gelir. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece, en kısa gündüz yaşanır. Yengeç Dönencesi’nden kuzeye gidildikçe gece süresi uzar, gündüz süresi kısalır.

Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar. Fakat 21 Mart tarihine kadar, geceler gündüzlerden uzundur. Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi’ne teğet geçer.
 

Yengeç Dönencesi’nin kuzeyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar.

b. Güney Yarım Küre

Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne 90° lik açı ile gelir. Yaz mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gündüz, en kısa gece yaşanır. Oğlak Dönencesi’nden güneye gidildikçe gündüz süresi uzar, gece süresi kısalır.

Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar. Ancak 21 Mart tarihine kadar, gündüzler gecelerden uzundur. Aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi’ne teğet geçer.

Oğlak Dönencesi’nin güneyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dik açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları küçülmeye başlar.

Oğlak Dönencesi’nin güneyinde en kısa gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları uzamaya başlar.

En Uzun Gece ‘den Farklı Gündönümleri Ve Ekinoks Tarihleri

21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarım küre sonbahara girer.

21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar. 

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.

kaynak

Categories: Heylogs Özel

Tagged as: , , , ,