Gündem

Elon Musk Mars’a Gitmek İçin Parası Olmayanlara Çözüm Buldu!

elon musk

Elon Musk, binlerce kişiyi Mars’a götürmek için yaptığı planlara bir yenisini ekledi. SpaceX CEO’su Mars yolculuğunu ödeyecek durumu olmayanlar için kredi sistemi önerdi.

Twitter hesabında her on yılda bin Starship roketi üretmek istediğini söyleyen Musk, her yıl yüz bin göçmenin Kızıl Gezegen’e taşınması gerektiğini ifade etti.

“İşte hedef bu” diyen girişimci, “Sermaye biriktirmemin nedeni, bunların maliyetini karşılamak” diye yazdı.

Metro’da yer alan habere göre Musk, Mars’a gitmek isteyenler için mali yardım yapılacağını ve gezegende iş olanakları sağlanacağını ifade etti.

Teknoloji milyarderi Elon Musk konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

İsteyen herkesin gidebilmesi gerekiyor. Parası olmayanlar için de kredi sağlanmalı. (…) Mars’ta çalışacak bir sürü iş olacak!

2050’ye kadar bir milyon insanı Mars’a götüreceğini söyleyen girişimci, sözlerini şöyle sürdürdü:

Starshiple amacımız her bir roketin günde 3, yılda yaklaşık bin uçuş yapabilmesi. Starship’in 100 tonluk taşıma kapasitesi var. Yani 10 Starship roketi bir yıl içinde yörüngeye bir megaton yük taşıyabilir.

SpaceX pazar günü Crew Dragon kapsülünün acil kaçış testi için Falcon 9 roketlerinden birini havada patlatmıştı. Patlamadan önce roketten ayrılan kapsül Atlantik Okyanusu’nun önceden belirlenen bölgesine düşmüş ve test başarıya ulaşmıştı.

Testin ardından yapılan konferansta konuşan Musk, şirketin Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılacak ilk insanlı görevin 2020’nin ikinci çeyreğinde gerçekleşeceğini açıklamıştı.

Dünyanın en zengin insanı unvanı, uzun bir süredir Microsoft’un sahibi olan Bill Gates’e aitti. Son yıllarda bu durum değişmiş ve Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos bu unvanı eline geçirmişti. Sonrasında yaşananları bilmeyen yoktur zaten; bir Jeff Bezos, bir Bill Gates bu unvanı değişmeli olarak kullanmaya başlamıştı.

Son tahlilde Forbes tarafından dünyanın en zengin kişisi olarak gösterilen Jeff Bezos, bu unvanını bir kez daha kaybetti. Ünlü iş insanının pozisyon gerilemesine neden olan şeyse Amazon hisselerinin bugün itibarıyla %0,7 oranında değer kaybetmesi oldu. Şirket hisselerinde yaşanan bu düşüşle doğru orantılı olarak Jeff Bezos’un kişisel serveti de 760 milyon dolar düşerek 115,6 milyar dolar seviyesine geriledi.

kaynak

Categories: Gündem, Teknoloji

Tagged as: , , , ,