Heylogs Özel

Dünyanın Yaşanabilir En iyi 10 Şehri

Her şehrin kendine göre birbirinden farklı özellikleri ve güzellikleri vardır. Ancak bazı şehirlerin sunduğu imkanlar diğerlerine göre daha ön planda kalmasını sağlar.Diğer şehirlere göre daha dikkat çeker.Bu şehirler insanların hayallerini süsler.

Dünyanın farklı noktalarındaki toplam 140 şehrin değerlendirildiği bir araştırmada altyapı, eğitim ve sağlık hizmetleri, kültür ve çevre gibi çeşitli kategoriler esas alınarak dünyanın yaşanabilir en iyi şehirleri belirlendi. Bunun yanı sıra güvenlik, sosyal yaşam gibi konular da belirleyici unsur oldu. Peki listede ilk 10 sırada hangi şehirler yer aldı? İşte detaylar…

10. Hamburg (Almanya)

Almanya’nın ikinci büyük şehri olan Hamburg, listenin 10. sırasında yer aldı. pılan oylamada Hamburg’un istikrarlılığı 100 üzerinden 90 puan alırken, kültür ve çevre düzenine 93,5 puan verildi. Hamburg’un eğitim puanı ise 91,7 oldu.

Alster Nehri’nin ikiye böldüğü şehir özellikle yaşam kalitesinin üst seviyelerde olmasıyla dikkat çekiyor. Dünyanın en eski ikinci bankası olan Berenberg Bankası’nı barındıran kent, yıllarca önemli bir finans merkezi olmuştur. Kuzey Almanya’nın en büyük sanayi şehri olan Hamburg, uçak üretiminde dünyanın 3. büyük kentidir.

9. Helsinki (Finlandiya)

Listenin 9. sırasında Finlandiya’nın başkenti Helsinki yer aldı. Helsinki’nin listeye girmesinin en önemli nedeni düşük nüfusa sahip olması gösterildi. Finlandiya’da kilometre başına 15-18 arasında kişinin düşmesi Helsinki’yi diğer şehirlerden ayırdığı belirtildi. Çünkü ortalama bir şehirde kilometre başına düşen kişi sayısının 57 olduğunu düşünürsek, Helsinki’nin bu anlamda çok rahat bir şehir olduğunu ifade edebiliriz.

Helsinki’nin yarışmadaki toplam puanı 95, 6… İstikrar ve sağlık hizmetlerinden 100 puan alan Helsinki’de eğitimin puanı 91,7, kültür ve çevre düzenlenmesi 88,7, altyapının ise 96,4 olduğu açıklandı.

8. Auckland (Yeni Zelanda)

Yeni Zelanda’nın Auckland, tıpkı Finlandiya gibi az nüfusa sahip olmasının avantajını kullanarak listenin 8. sırasına adını yazdırdı. Genel ortalamada 95,7 puan alan Auckland’ın, kültür ve çevre kategorilerindeki puanı 97… Sağlık hizmetleri bölümünden 95,8 puan alan Auckland’ın eğitimine verilen puan 100 oldu.

7. Perth (Avustralya)

Avustralya’nın Perth şehri, bütün kategorilerde topladığı 95,9 puanla listenin 7. sırasında yer aldı. Perth özellikle sağlık hizmetleri, eğitim ve altyapı alanlarında topladığı 100 puanla dikkat çekti.

6. Adelaide (Avustralya)

Avustralya’dan listeye giren bir diğer şehir de Adelaide… Listenin 6. sırasında bulunan Adelaide, eğitim ve sağlık hizmetlerine verdiği önemle dikkat çekiyor. Tüm kategoriler değerlendirildiğinde toplamda 96,6 puan alan Adelaide, Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinin başkenti ve yaklaşık 1.28 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık beşinci şehri durumunda.

5. Calgary (Kanada)

Calgary, dünyanın yaşanabilir 10 şehri listesinde yer alan 3 Kanada şehrinden biri… Eğitim, sağlık hizmetleri ve istikrar kategorilerinde 100 puan alan Calgary, sahip olduğu 1 milyonluk nüfusla dünyanın en zengin bölgelerinden biri olarak kabul edilen Calgary-Edmonton Koridoru’nun güney ucudur.

4- Toronto (Kanada)

Listenin dördüncü sırasında bulunan Kanada’nın Toronto kenti tüm kategorilerde 97,2 puan topladı. Sağlık, eğitim ve istikrar alanlarında 100 puan toplayan şehir, Kanada’nın en büyük şehri durumunda. Meksiko, New York ve Los Angeles’ten sonra Kuzey Amerika’nın 4. kalabalık kenti olan Toronto, iş, finans, sanat ve kültür alanlarının uluslararası öncüsüdür.

3.Vancouver, (Kanada)

Listenin 3. sırasında yine bir Kanada şehri yer aldı. Vancouver, tüm kategorilerde 97.3 gibi yüksek bir oran alarak dikkatleri üzerine çekti. Şehrin özellikle sağlık hizmetleri, kültür ve çevre düzenlemesi ve eğitimine tam puan verildi.

2.Viyana (Avusturya)

Avusturya’nın başkenti Viyana, zirveyi sadece 0,1 puanla kaçırdı. Tüm kategorilerde 97,4 puan alan Viyana’nın 100 puanlık alanları sağlık hizmetleri, eğitim ve altyapı oldu.

Viyana; opera binaları, katedralleri, barok sarayları, güçlü kafe kültürü, modern sanat sahnesi, festivalleri ve iddialı yeme içme adresleriyle seyahat dünyasının klasikleri arasındaki yerini koruyor.

1.Melbourne (Avustralya)

Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Melbourne, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında zirvede bulunuyor. Turistik açıdan çok popüler olan şehirde gezilecek yerler bir harika. Melbourne, doğası ile adeta gelenleri kendine aşık ediyor.

Melbourne, tüm kategorilerde 97,5 puan alarak ilk sıraya yerleşti. Melbourne eğitim, altyapı ve sağlık hizmetleri gibi 3 farklı alanda tam puan aldı.