Tarih

Dünyanın En Zengin İnsanı: Mansa Musa

Dünyanın En Zengin İnsanı: Mansa Musa

Forbes dergisinin yayımladığı 2019 milyarderler listesinin birincisi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Bezos, yaklaşık olarak ortalama 131 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle günümüzün en zengin kişisi olma unvanını koruyor.

Elbette Bezos’un Gelmiş Geçmiş En Zengin İnsan Olması Pek Mümkün Değil. Çünkü Bu Ünvanı 14’üncü Yüzyılda Batı Afrika’da Yaşamış Mali Krallığı’nın Lideri Mansa Musa Taşıyor.


California Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi olan Doç. Dr. Rudolph Butch Ware, “Musa’nın servetiyle ilgili son yıllarda elde ettiğimiz bilgiler o kadar nefes kesici ki, ne kadar zengin ve güçlü olduğunu tam olarak tahayyül etmemizin imkanı yok” dedi. Celebrity Net Worth, 2012’de Musa’nın servetinin 400 milyar dolaylarında olduğunu belirtti. Buna karşın tarihçiler, Musa’nın servetini rakamlarla ifade etmenin mümkün olmadığını savunuyorlar.

1280’de doğan Mansa Musa, 1312’de tahta çıktı ve Mali Krallığı bununla birlikte büyük bir refah dönemine girdi. Musa’nın krallığının sınırları bugünkü Senagal, Mali, Burkina Faso, Nijer, Gine ve Fildişi Sahili’ni içine alacak şekilde büyüdü.Musa’nın ele geçirdiği topraklar çok zengin yeraltı kaynaklarına sahipti. Bunların başlıcaları ise altın ve tuzdu.British Museum’a göre, Musa’nın yaşadığı devirde Eski Dünya’da işlem gören altının yarısı Mali Krallığı’ndan geliyordu.

Dünyanın En Zengin İnsanı: Mansa Musa

İnançlı bir Müslüman lider olan Musa, kutsal toprakları ziyaret etme amacıyla Sahra Çölü ve Mısır üzerinden Mekke’ye gitme kararı aldı. Musa’nın yaklaşık olarak 60 bin kişiyle birlikte yola çıktığı düşünülüyor. Kafile içerisinde askerler, ülkenin üst düzey yöneticileri ve bazı köleler de yer alıyordu. Kafilede yer alan 100 deve ise yüzlerce kilo saf altın taşıyordu.

Musa, seyahat ettiği Kahire’de yaklaşık olarak üç ay geçirdi ve bu süre zarfında halka o kadar fazla altın dağıttı ki, Orta Doğu’da altın fiyatları düştü. Bu bolluk nedeniyle fiyatlardaki düşüşün Orta Doğu’ya bugünkü maliyeti 1,5 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Bazı Kaynaklar, Yaşanan ekonomik buhran sebebiyle Musa’nın dönüş yolunda tekrar Kahire’ye giderek, piyasadaki altının bir kısmını toplamaya çalıştığını belirtiyor.

Musa, 1337’de 57 Yaşında Doğal Sebeplerle Hayatını Kaybetti. Yerine Oğlu Geçti Ancak İmparatorluğu Bir Arada Tutmakta Başarısız Oldu. Mali Krallığı, Musa’nın Ölümünün Ardından Dağılma Sürecine Girdi.

Kaynak
oldlaildays.com