Gündem

Dünyanın En Genç Kadın Başbakanıyla Tanışın

Finlandiya’da eski başbakan Antti Rinne’nin istifası sonrası yapılan genel kurulda başbakanlık koltuğuna seçilen Sanna Marin, ülkenin en genç başbakanı oldu.

Finlandiya’da eski başbakan Antti Rinne’nin 3 Aralık’ta istifa etmesinin ardından boşalan koltuğa 34 yaşındaki Sanna Marin seçildi.

Marin, Sosyal Demokrat Parti’nin (SDP) yapılan genel kurulunda rakibi Antti Lindtman’ın aldığı 29 oya karşı 32 oyla ülke tarihinin en genç başbakanı oldu.

Finlandiya koalisyon hükümetindeki diğer dört parti de kadınlar tarafından yönetiliyor: Sol İttifak 32 yaşındaki Li Anderson, Yeşiller Birliği 34 yaşındaki Maria Ohisalo Merkez Partisi 32 yaşındaki Katri Kulmuni tarafından yönetiliyor; 55 yaşındaki Anna-Maja Henriksson ise İsveç Halk Partisi başkanı.

Başbakan Marin, 2 dönemdir Tampera milletvekili olarak parlamentoda görev alırken, haziran ayından bu yana Antti Rinne hükümetinde Ulaşım ve İletişim Bakanı görevini yürütüyordu.

Öte yandan Başbakan Marin’in çevre ve doğanın korunması, fosil yakıt kullanan araçların yasaklanması yönünde çalışmaları bulunuyor.

Genç Başbakan Marin, Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda da sert muhalefet yürütüyordu.

KAYNAK

Categories: Gündem

Tagged as: , , ,