Sağlık

Diş Sağlığını İyileştirmenin Basit Yolları

Ağız ve diş sağlığı için özel bir bakım gerekiyor. Çünkü bazı besinler diş sağlığına zarar verebiliyor ve çürüklerin oluşmasına neden oluyor. Çürükler ise hayatı adeta kabusa çeviren diş ağrısına neden olabiliyor. Bu nedenle diş kontrollerini düzenli yaptırmak ve çürükleri tedavi etmek gerekiyor. Çürükler ilerlediği takdirde diş kaybına neden olabiliyor. Peki çürükleri önlemenin hatta henüz çürümeye yeni başlayan dişleri iyileştirmenin bir yolu yok mu? Elbette ki var! Diş Sağlığını İyileştirmenin Basit Yolları sizlerle…

1. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek, hedefiniz ne olursa olsun her zaman için daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur. British Medical Journal’de yayınlanan bir çalışmada beslenme düzeninde yapılan değişikliklerle diş çürümelerinin iyileşebileceği aktarıldı. Şeker açısından zengin ürünlerin tüketiminin diş çürümesine yol açtığını ve fitik asidin kalsiyum emilimini engelleyebileceğini zaten biliyoruz. Bununla birlikte, yeme alışkanlıklarınızı değiştirirseniz asla bu tür sorunlarla karşılaşmayabilirsiniz.

– Daha fazla kalsiyum alın. Kalsiyum, kemiklerinizin ve dişlerinizin ana bileşenidir. Her gün süt ürünleri tüketmeye çalışın (süt, yoğurt, ekşi krema ve peynir).
– Şekersiz içecekler için. Gazlı içecekler ve meyve suları içmekten kaçının.

2. Şekersiz sakız çiğneyin

İronik gelebilir, ancak şekersiz sakız aslında diş çürümelerini önlemenize yardımcı olabilir. Çoğu şekersiz sakız, doğal bir tatlandırıcı olan ksilitol adı verilen bir bileşen içerir. Yiyeceklerden farklı olarak, ksilitol ağzınızda bakterilerin çoğalmasına yol açmaz. Ayrıca, çiğnediğinizde daha fazla tükürük salgılarsınız bu da sindirimi kolaylaştırır.

3. Diş fırçanızı düzenli olarak temizleyin ve değiştirin

Dişlerimizi temizlemek için kullandığımız en önemli araç diş fırçası. Bununla birlikte, doğru diş fırçası seçmenin önemini bilen insan sayısı oldukça az. Doğru diş fırçası dişlerinize zarar vermeyecek sertlikte olmalı ve dişlerinizin arasına rahat girebilmelidir. Ayrıca diş fırçaları için kapak ve kap kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bu bakterileri barındırabilir. Bunları kullanmak yerine, her kullanımdan sonra fırçanızı su ile durulayın ve kurumaya bırakın. Bunun yanı sıra diş fırçanızı düzenli olarak en az 6 ayda bir değiştirin, çünkü diş fırçasının kılları zamanla bozulabilir.

4. Temel bir diş bakım rutini oluşturun

Bu çok klişe bir tavsiye gibi gelebilir ama gerçekten diş sağlığı için işe yarar. Uluslararası Diş Sağlığı Derneği’ne göre, yetişkinlerin neredeyse yüzde 42’si kendi ağız bakımını yalnızca günde bir kez diş fırçalayarak yapıyor. Bazen diş bakımımızın doğru olmadığını veya değişiklik gerektirdiğini fark etmiyoruz. Dişlerinizi erken çürümeye karşı korumak istiyorsanız, sabahları ve yatmadan önce diş bakımı rutininize aşağıdaki adımları ekleyin;

– Dişlerinizi günde en az iki kez 2 dakika fırçalayın. En uzak köşelere kadar uzanarak dişlerinizin tüm yüzeylerini fırçalamaya çalışın.
– Dişlerinizi diş ipi ile temizleyin. Bazen fırçalama bile diş ipi kadar iyi sonuç vermez. Dişlerinizin arasında kalan yiyecekleri çıkarmak için diş ipi kullanı nve orada sıkışmış mikroplara ulaşmaya çalışın.
– Gargara kullanın. Gargaralar antibakteriyel etkiye sahiptir ve ağzınızda kalan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ağzınızı su ile durulamayın, böylece etki daha uzun sürer.

5. Düzenli temizlik için diş hekimini ziyaret edin

Çoğu kişi diş muayanesinden korkar. Ancak düzenli olarak diş kontrolüne gitmek, ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir.Bir sorun oluşmasını beklemektense onu daha oluşma aşamasında yok etmek hem sizi ağrılı tedavilerden kurtarır hem de zaman kaybını önler. Diş temizliği ise ağızdaki pek çok sorunun çözümüdür. Diş taşlarının mutlaka temizlenmesi gerekir bunlar yalnızca diş hekimleri tarafından temizlenebilir.

6. Beslenme programınıza ek vitaminleri dahil edin

Şeker ve şeker içeren gıdaların beslenme düzeninizden çıkarmanızı tavsiye ettik. Ancak diş plağıyla savaşmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir şey daha var. Ek vitaminler dişlerinizi daha sağlam ve sağlıklı hale getirir. Meyve, fındık ve sebze gibi lif bakımından zengin birçok yiyeceğin içinde bulunan protein ve vitaminler diş sağlığınız için yararlıdır. Bunun yanı sıra; B vitamini ve demir içeren tam tahıllı yiyecekleri yiyebilirsiniz. Kepekli tahıllar ise dişlerinizi güçlendirmeye yardımcı olan magnezyumu içerir.

7. Çürüklere karşı hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı son dönemde hemen hemen tüm kişisel bakım ürünlerinde kullanılıyor. Binbir faydası bulunan bu yağ, tabii ki dişleriniz için de oldukça faydalı. Dişlerinizi çürümeye karşı doğal olarak korumak için hindistan cevizi yağı ile gargara yapabilirsiniz. Yağ, dişlerinizdeki bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi yağını ağzınızda 20 dakika boyunca çalkalayıp, tükürebilirsiniz.

8. Kendi doğal diş macununuzu yapın

Özellikle son yıllarda evde üretilen doğal ürünler oldukça popüler hale geldi. Bunlardan biri de doğal diş macunları. Zerdeçal, bal, karbonat ve hindistan cevizi yağı ürünlerle hazırlanan doğal diş macunları, diş yapısına zarar veren florür içermediğinden dişleriniz için daha sağlıklıdır. Ancak bu diş macunlarını çok uzun süre kullanmamak gerekir. Çünkü çok uzun süre kullanımda diş minesini aşındırabilir. Diş Sağlığını İyileştirmenin Basit Yolları yazı sonu…

Categories: Sağlık

Tagged as: , , , , , ,