Sağlık

Çok Çay İçmenin Zararları Nelerdir? Ne Kadar İçmeliyiz?

Çay Türk halkının deyim yerindeyse vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Sabah kahvaltısında, öğlen molalarında, akşam balkon keyiflerinde ailecek severek tükettiğimiz çayın vücudumuza zararlı olabileceğini çoğu zaman düşünmüyoruz. Ancak uzmanlar bu çok sevdiğimiz içeceğin içmenin zararları konusunda uyarılarda bulunuyor. Peki çay içmenin zararları neler? İşte tüm detaylar…

çay içmenin zararları

Sabah kahvaltılarında simitin öğle ve akşamları dostlarımızla bir araya geldiğimizde sohbetin en güzel eşlikçilerinden olan çayın vücudumuza zararı olup olmadığı merak konusu. Uzmanların açıklamalarını ve çayın zararlarının neler olduğunu merak edenler internette bu yönde yoğun araştırmalarda bulunuyor. Peki günün her saati severek tükettiğimiz çayın zararları ne? İşte en ince detayına kadar tüm bilgiler…

Çok Çay İçmenin Zararları Dikkat

Uzmanlar, gereğinden fazla içilen çayın, sinir bozukluğu, çarpıntı, baş ağrısı, sıkıntı, mide bulantısı, el titremesi ve uykusuzluğa sebep olacağını belirterek, özellikle kilolu kişilerin, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastalarının, romatizma ve nikristen şikayet edenlerin, böbreklerinde kum veya taş olanların, yüksek tansiyondan yakınanların, üremi veya albüminüri olanların mümkün olduğu kadar az çay içmesi gerektiğini vurguluyor.

çay içmenin zararları

Çay Hangi Durumlarda Zararlı?

Çayın zarar değil yarar getirmesi için çay içerken dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Diyetisyen Bengü Ünal, “Çaya şeker ilavesi yaparak ve aynı zamanda ürünlerle tüketilmesiyle beraber bazı zararları vardır. Şeker ilavesi yaptığımızda özellikle kalp damar rahatsızlığı, kilo alma, diyabet hatta baş ağrısı gibi birçok sağlık sorunuyla karşılaşmaktayız. Bunun yanı sıra öğünlerle birlikte aldığımızda ise demir emilimini azaltmaktadır. Çayın içerisinde bulunan tanen maddeleri besinlerle aldığımız demir emilimini azaltmaktadır. O yüzden öğünlerle birlikte almamakta fayda var. Besin tüketimini yaptıktan sonra en az 45 dakika bekledikten sonra çay içebilirsiniz. O zaman daha sağlıklı olacaktır. Gün içerisinde aşırı çay tüketiminin de bir sakıncası var. Aşırı çay tüketimiyle beraber kişilerde uykusuzluk, kalp çarpıntısı, sinir bozukluğu, baş ağrısı gibi birçok durumlarla karşılaşıyoruz. O yüzden günde 4 bardaktan fazla çay içmemek gerekiyor. Eğer 4 bardaktan fazla çay içiyorsak bunu dengelemek için her içtiğimiz ekstra bir bardak çay için bir bardak su içmekte fayda var” dedi.

“Dünya Çay Komitesi’nin 2018’de hazırladığı ‘Dünya Çay Raporu’na göre kişi başına çay tüketiminde Türkiye yılda 3,5 kilogramlık çay tüketimiyle birinci sırayı aldı. Türkiye’nin çay tüketimini değerlendiren Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Gökçen Özüpek, “Günde 5 bardak çaydan fazlası zararlı etki yapıyor. Aşırı çay tüketimi tansiyon artışına ve anemiye neden oluyor” dedi.”

kaynak

Categories: Sağlık

Tagged as: , ,