Sağlık

Bipolar Bozukluk Göstergesi olan 7 Belirti

Dünya nüfusunun büyük bir bölümü bipolar bozuklukla mücadele ediyor. 46 milyon kişiyi etkileyen bipolar bozukluk; kişinin bir anda kendini iyi hissederken bir anda içine kapanması anlamına geliyor. Bipolar bozukluğuna sahip kişinin ruh hali oldukça hızlı bir şekilde değişebiliyor. Bu durum ise kişinin hem zihinsel aktivitelerini hem de sosyal yaşamlarını etkiliyor. Bipolar bozukluğun belirtileri bazen beklenmedik bir şekilde gelişebiliyor. İşte bipolar bozukluğun işareti olduğunu tahmin edemeyeceğiniz 7 belirti.

1. Uyuyamamak

bipolar


Bipolar bozukluğunuz varsa uyku düzeniniz bir hayli değişkendir. Haftalarca süren uykusuzlukla karşılaşabilirsiniz ve bu durum yaşamınızı olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra az uykuyla da yetinebildiğiniz bir dönem olabilir. Uyku ihtiyacı da azalır, çok az uyursunuz ancak buna rağmen kendinizi oldukça dinç hissedersiniz.

2. Odaklanamamak

bipolar


Bipolar olduğunuzda, nerede olduğunuza bakmaksızın kolayca dikkatiniz dağılır. Bu, bipolar bozukluğu olan kişilerin ani ruh hali değişimleri nedeniyle olur. Bir göreve odaklanmaya çalıştıklarında, akıllarına farklı bir şey gelir ve bir anda onu yapmaya başlarlar. Bu ise onların başladıkları bir işi bitirmeletini oldukça zor hale getirir ve hem okul hem de iş yaşamlarını olumsuz etkiler.

3. Aşırı özgüven

bipolar


İnsanlar bipolar bozukluk yaşadıklarında görkemli yanılsamalar yaşayabilirler. Kendilerini diğerlerinden üstün görebilirler ve hiçbir şeyin onlardan daha iyi olduğunu düşünmezler. Özgüvenleri çok yüksektir ve diğerlerine göre daha fazla önem, güç ve bilgiye sahip olduklarına inanırlar.

4. Çok hızlı ve çok fazla düşünmek

bipolar


Bipolar olan insanlar çok hızlı ve çok fazla düşünürler. Akıllarından durdurulamayan bir şekilde düşünceler akar geçer. Bu durum ise onların bilincini etkiler, odaklanma problemini tetikler ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkiler. Günlük yaşamlarını adapte olamazlar ve duygularını kontrol etmekte güçlük çekebilirler.

5. Çok fazla konuşmak


Bipolar insanlar diğer insanlarla konuşurken de zihinlerinde birbirleriyle yarışan düşüncelere sahiptirler. Bu nedenle bir konudan diğerine kolayca atlayabilirler. Uzun süre konuşmak ve birçok şey söylemek için büyük bir istekleri vardır. Ayrıca yüksek sesle konuşma ve sürekli diğer insanlarla iletişim halinde olma ihtiyacı hissedebilirler.

6. Son derece neşeli bir ruh hali içinde olmak

bipolar


Bipolar bozukluğu olan insanlar yüksek bir ruh hali içine girebilirler. “Mani” adı verilen bu ruh halinde kişi çok neşelidir, ani ve büyük kararlar vermeye yatkındır. Bu dönemde her şey için çok mutlu ve heyecanlı hissederler. Bununla birlikte mani döneminin sonunda depresyona girebilirler.

7. Son derece sinirli hissetmek


Bipolar bozukluk yaşayan insanlar herhangi bir ortamda aniden kendilerini aşırı derecede sinirli hissedebilirler. Ortada geçerli bir sebep yokken kızgın olabilirler. En küçük şeyler bile onları sinirlendirebilir ve patlatabilir.

Categories: Sağlık

Tagged as: , ,